İlköğretim okullarındaki yöneticilerin eleştirel düşünme gücü üzerine bir araştırma: İstanbul ili, Avrupa yakası örneği
A study on primary school managers' critical thinking ability: The sample of European side of Istanbul
  1. Tez No: 303064
  2. Yazar: ELİF AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada ilköğretim okulu yöneticilerinin eleştirel düşünme gücüne ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlamaktadır. 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul ili, Avrupa Yakası'nda görevli 313 ilköğretim yöneticisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Betimsel bir çalışma olup, Tarama (Survey) Modeli kullanılmıştır.Veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. İlk bölüm ?Kişisel Bilgiler Formu?, ikinci bölüm ise eleştirel düşünmeye ilişkin 55 maddeden oluşan 5'li Likert Tipi Ölçek'ine dayalı ?Eleştirel Düşünme Ölçeği? olarak düzenlenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde yüzde ve frekans tablolarına yer verilmiş, ikili gruplar arasında Mann Whitney-U analizi, ikiden fazla gruplar arasında ise Kruskal Wallis-H analizi uygulanmıştır.Elde edilen bulgularla, ilköğretim okullarında görev yapan yöneticilerin eleştirel düşünme gücüne ilişkin görüşleri ve bu görüşlerin yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, mezun olduğu bölüm, bugüne dek yaşamlarını en çok sürdürdükleri yerleşim birimi, çalıştığı kurum, kurumdaki pozisyonu, yönetici olarak çalışma yılı, çalıştığı kurum velilerinin sosyoekonomik durumları ve katıldığı hizmetiçi eğitim faaliyeti sayısı değişkenleri ile arasındaki ilişki incelenmiştir.Özetle, ilköğretim okul yöneticilerinin eleştirel düşünme gücü ile ilgili görüşlerinin; yaşları ve görevde çalışma süreleri açısından, yıllara göre farklılıklar gösterdiği; cinsiyet açısından, kadınların erkeklere göre kendini geliştirme isteğinin daha ön planda olduğu, erkeklerin kadınlara göre düşüncelerini daha kolay organize ettikleri ve eleştiriye daha açık olduğu; çalıştığı kurum açısından ise, devlette çalışan ilköğretim yöneticilerinin, özelde çalışanlara göre daha çok ayrıntıya dikkat ettikleri, düşüncelerini düzene koyma ve eleştiriye açıklıkta daha başarılı oldukları görülmüş; öğrenim durumunun yöneticilerin eleştirel düşünme gücünü etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to analyze primary school managers? thoughts regarding critical thinking ability. The sample of the study was composed of 313 managers working in primary schools in the European side of İstanbul in 2010 ? 2011 academic year. In this study, Descriptive Method and Survey Model were used.To gather data a survey composed of two sections was used. The first section was ?Personal Information Form?, the second section was designed as the ?Scale of Critical Thinking? that was composed of 55 questions prepared according to 5 point Likert Item. The data gathered was analyzed with percentage and frequency tables, Mann Whitney-U Analysis between two groups and Kruskal Wallis-H Analysis among more than two groups.According to the findings of the study, the relationship between primary school managers? thoughts regarding critical thinking ability and variables of age, sex, educational situation, the department they graduated, the place they lived most of their lives, the school they worked, the position they had in the school, the years they worked as manager, socio-economic status of parents? of the school they worked, the number of in-service training they attended was analyzed.In conclusion, it was found that primary school managers? thoughts about critical thinking ability differ significantly according to their ages and years they worked as managers; from the point of sex, female managers want to develop themselves more when compared to male managers; male managers organize their ideas in a better way and are more open to criticism when compared to female managers ; from the point of school type they work, primary school managers in state schools are more focused on details, more successful in organizing their thoughts and more open to ctiticism when compared to managers in private primary schools; as to educational situation, it was found that educational situation doesn?t affect managers? critical thinking ability.