İlkel kınık fırını uygulaması ve çağdaş formların pişirilmesi
- Tez No: 30308
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada Seramik ve Çömlekçilik tanımlanarak sınıflandırılmış çömlekçiliğin tarihçesini, üretim yöntemlerine ve ilkel fırınlara kısaca değinildikten sonra Kınık Köyü'nde- yapılmakta olan çömlekçilik, üretimde kullanılan ilkel fırın yapı ve kullanım özellikleriyle anlatılmaya çalışılmıştır. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde uygulaması yapılan ilkel Kınık fırını örneği orijinaline uygun olarak en iyi şekilde ürün pişirimi yapılabilecek biçimde tasarlanıp küçük boyutlarda şekillendirilmiş ve şekillendirme aşamaları sırası ile anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, ceramic and pottery have been classified by defining, and after giving brief explanation about history of pottery, methods of production and primitive ovens, it has been tried to explain the construction and usage characteristics of primitive Kınık ovens which are used to produce earthen pots in Kınık. Primitive Kınık oven sample, in Fine Arts Faculty of Anadolu University, has been planed, shapped in small dimentions to bake products in the best way as in original ones and the stages of shaping have been tried to explain in turn.