Structural progression of the political Islam from 1991 to 2007 elections in Turkey
1991-2007 yılları arasında Türkiye'de siyasal İslam'ın yapısal gelişimi
- Tez No: 303074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ TANSİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 453
Özet
12 Eylül 1980 Türkiye'de din ve siyaset ilişkisinin biçimlenmesine bir dönüm noktası olarak kabul edilebilir. 1980 sonrasında İslam, Türk siyasetinde baş aktörlerden biri olarak kendini gösterir. 1950'lerde ortaya çıkan antikomünist politika çerçevesinde İmam-Hatip liselerine ve tarikatlara yüklenen değer ve 1960'larda İslami sermayenin varlığını güçlendirmesi, 1980 sonrası siyasal İslam eğilimini tetiklemiştir. Gerek darbe zamanında antikomünist yaklaşıma karşı bir kalkan olarak kullanılmak istenmesi, gerek karşısında ortaya attığı tezleri daha güçlü savunacak bir yapı kalmamasından dolayı İslam özellikle 1990'lıyıllardan itibaren çok daha etkin bir konuma gelmiştir. Batıcı ve laik geleneğe ciddi bir karşı koyuş şekline sokulan İslam 1991-2007 yılları arasında yapılan yerel ve genel seçimlerde sırasıyla RP, FP ve AKP'nin kazandığı başarılar sonucu Türkiye'de mevcut sistemin değişime uğramaya başlamasında önemli rol oynamıştır. Bu çalışmada 1991, 1995, 1999, 2002 ve 2007 yıllarındaki seçimler temel alınarak siyasal İslam'ın Türkiye'deki gelişimi ve değişen yapısı incelenmiştir. İncelemede, somut olayların ışığında İslami siyasal partilerin diğer partilerle ilişkileri, etkiledikleri ya da etkilendikleri toplumsal olaylar, seçim öncesi söylemleri ve bunun başarılarındaki etkileri, yapılarındaki totaliter ve ırkçı eğilimler, demokrasiye bakış açıları ve toplumsal olaylar sırasında izledikleri taviz politikaları gözden geçirilmiştir.Çalışma sırasında öncelikle İslam'ın Türk siyasetine olan etkisinin tarihsel yönü ele alınmıştır. Ardından çalışma alanına giren beş genel seçim dönemi öncesindeki birer aylık zaman dilimleri, yazılı basın organları arasından seçilen Hürriyet, Cumhuriyet, Zaman ve Yeni Şafak gazetelerinin yayınları ile izlenmiş, bu süreçlerde yayınlanan haberlerin ışığında toplumsal ve siyasal gelişmeler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
12 September 1980 can be regarded as a turning point for shaping the relationship between religion and politics in Turkey. After 1980, Islam shows itself as one of the chief actors in Turkish politics. Due to anti-communist policy which emerged in the 1950s, Imam-Hatip high schools and religious sects are loaded a value. Islamic finance is strengthened in the 1960s. As a result, after 1980, the tendency of political Islam is triggered. Islam was wanted to be used as a shield against anti-communist approach on coup time. Also there wasn't a structure more powerful to defendin the face of arguments which put forward by Islam. Thus, Islam has become a much more effective, especially since the 1990s. Islam, which is presented as a serious resistance against western oriented and secular tradition, has played an important role in initiating to change the current system in Turkey, due to successes of (respectively) RP, FP and AKP in the local and general electionsbetween the years 1991 and 2007.The changing structure and developments of political İslam in Turkey were examined in this study, on the basis of elections in 1991, 1995, 1999, 2002 and 2007. In this study were reviewed the relationships of Islamic political parties with other parties in the light of the concrete events, social events that affect or are affected, the effects of pre-election rhetoric and their success, totalitarian and racist tendencies in their structure and the perspectives and the concession policies pursued by islamic political parties on democracy and social events.During the study, The historical aspect of the influence of Islam in Turkish politics were discussed firstly. Then, prior one month to 5 election periods covered by the study were viewed the publications of newspapers selected from among the local print media Hurriyet, Cumhuriyet, Zaman and Yeni Safak. Social and political developments were evaluated in the light of news published in those processes.