A study on Kant's conception of humanity and contemporary readings of it
Kant'ın insanlık kavramı ve onun çağdaş yorumları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 303073
  2. Yazar: ZÜBEYDE KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. BÜLENT GÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kant, İnsan Nedir? sorusunun epistemeoloji, ahlâklılık ve dinin tüm sorularıyla alakalı oldugunu söyler (LL, 25). Ve insanı, İnsanlık Formulasyonu aracılığıyla kendinde amaç olarak tanımlar (AMT, 2002: 46). Bu tez ana olarak Kant`ın insan kavramı üzerine eğilmekte ve iki çağdaş yorumun (Allen Wood and Richard Dean'in) elde ettiği sonuçları karşılaştırmaktadır. Wood Kant`ın insan varlığı anlayışını kendine amaçlar seçebilen akıllı bır valık olarak tanımlar. Buna karşılık Dean, insan varlığını iyi isteme olarak okur. Bu tez her iki okumanın da çok soyut kalığını savunmaktadır. Bunlara ek olarak, Kant'ın insan anlayışı üzerine çalışırken, Kant'ın (a) akıllı varlık, (b) ahlâklılık, (c) özgürlük kavramları arasındaki ilişkiye eğilinilecek ve onlara (d) toplumsallaşamayan toplumsallık ve (e) ahlâki sorumluluk adı altında iki kavram daha eklenılecek. Bu tez yeterli bir insan varlığı kavramına ulaşabilmek için ilk üç kavramın zorunlu olarak hayati bir rol oynadığını ifade edecek, ama bunun yanı sıra son iki kavramınsa Kant'ın insan anlayışını ve ilk üç kavramdan bahsedileni anlayabilmek için zorunlu koşul oldukları savunulacak, öncelikle kendinde amaç olmayı insan doğasının bir parçası olarak ele alınacak. Kendisine amaç olarak değer veren insanın, en son halini ve içeriğini toplumsallaşamayan toplumsallık içinde bulan ve bu tür bir toplumsallığın, insanı kendi aklını ahlâklılık koşulu altında kullanmaya zorladığı ve kendini kendisinden ve diğerlerinden sorumlu tutan ahlâklı varlık olduğu savunulacak.
Özet (Çeviri)
Kant says that the question What is Human Being? relates to all the questions of epistemology, morality and religion (LL, 25). He defines human being by the Formula of Humanity as an end in Itself (GMM, 4:429). This thesis is mainly focused on Kant`s conception of Humanity and will also contrast it`s results with two contemporary interpretations (Allen Wood and Richard Deans`). Wood arguing that for Kant, a human being is a rational being who can sets her own ends. Dean, in contrast, reads human being as the good will. This thesis will argue that both of their interpretations are too abstract. In examining the notion of humanity in Kant, this thesis will focus on the relation between how Kant defines (a) rational being, (b) morality, and (c) freedom and it will be added to them two more concepts (d) unsociable sociability, (e) moral responsibility. This thesis claims that the first three are necessary concepts that play an essential role in reaching an adequate conception of human being but those last two concepts are the necessary condition to understand the first three concepts and Kant`s conception of humanity. It will defend the position that the moral being which is rational takes its final shape and context in being unsociable sociability which allows the human being to use her own reasoning under the condition of morality, and allows her to see herself as responsible which gives her the value of being as an end in itself.