Ethnic interest groups and American foreign policy: Sources of influence
Etnik çıkar grupları ve Amerikan dış politikası: Etkinin kaynakları
  1. Tez No: 263033
  2. Yazar: CELİL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Etnik çıkar grupları tarihsel olarak Amerikan dış politikasının yapım sürecinde belirli bir rol oynamış olmakla birlikte, bu grupların etkisi özellikle Soğuk Savaşın sona ermesi ile birlikte artmıştır. Söz konusu etkinin, ABD'de yaşayan güçlü etnik toplulukların anavatanlarına ve bu ülkelerin bulundukları bölgelere ilişkin Amerikan dış politikalarına dair önemli sonuçları mevcuttur.Bu bağlamda, bu çalışmada Türk-Amerikan ilişkilerini de önemli derecede etkilemiş olan bahse konu etkinin kaynakları incelenmektedir. Bu çerçevede önce etnik grupların etkili olmasını mümkün kılan, Amerikan siyasi sisteminin hususiyetleri ve Kongre'nin dış politika yapım sürecinde oynadığı önemli rol gibi yapısal faktörler, daha sonra ise örgütsel güç, ikna ve caydırma yöntemlerinin başarıyla uygulanması gibi örgütsel faktörler incelenmekte, tez, etnik grupların Amerikan dış politikasını etkilemesinin arzu edilen bir durum olup olmadığına dair normatif tartışmayla sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Ethnic interest groups have historically played a role in the making of American foreign policy but their influence has increased especially following the end of the Cold War. This influence has important repercussions on American foreign policy towards the home countries of the powerful ethnic groups and the regions that these countries are located in.Within this context this thesis examines the sources or the reasons of the influence of ethnic interest groups on American foreign policy, which has also effected Turkish-American relations significantly. It first focuses on the structural factors that make ethnic influence possible such as the characteristics of the American political system and the important role that Congress plays in the formulation of foreign policy. It then discusses the organizational factors that make it possible to influence American foreign policy such as organizational strength and using of successful persuasion and dissuasion methods. It ends with a normative discussion on the desirability of ethnic influence on American foreign policy.