Analysis of Russian foreign energy policy
Rus dış enerji politikasının analizi
  1. Tez No: 303082
  2. Yazar: TUĞÇE VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 483
Özet
Sovyetler Birliği ve Soğuk Savaşın 1990'ların başında sona ermesinin ardından, uluslararası sistem ?Birleşik Devletlerin Tek kutuplu Hegemonyası? dediğimiz bir başka sisteme dönüşmüştür. Yeni bir devlet olan Rusya Federasyonu, uzun sure sosyalist olan bir devletten 1991 yılında liberal ve demokratik bir devlet olarak ortaya çıkmıştır. Daha sonra, Rusya Federasyonu'nun geleceğini ve güç kapasitesini inceleyebilmek için uluslar arası ortamda yeni sorular yükselmeye başlamıştır. Rusya Federasyonu'nun bağımsızlığının ilanından beri 20 yıl geçmiştir ve bu süre içerisinde Moskova pek çok sorunla mücadele ettiği gibi pek çok da öncelikleri konusunda başarı sağlamıştır. Rusya Federasyonu'nun kapalı ekonomiden liberal ekonomiye geçiş sürecinin başlamasıyla birlikte, Rus ekonomisinin en önemli belirleyicisinin enerji kaynakları ve üretiminin olacağı anlaşılmıştır. Bu nedenle, kaçınılmaz olarak ?enerji kavramı? Rusya'nın hem silahı hem de savunmasız yanı olarak ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda Rusya ?Dış Enerji Politikası? olarak adlandırılan yeni bir çeşit diplomasi oluşturmuştur;?Dış enerji politikasının stratejik amacı, Rusya'nın enerji potansiyelini dünya pazarlarına tam olarak entegre olabilmesi için maksimum etkin derecede kullanmak, onun üzerine pozisyonları arttırmak ve ulusal ekonomi için en yüksek ihtimalli karı kazanmaktır.?Bu çalışmada Rusya'nın enerji ayrıcalığını sert ya da yumuşak bir güç yolu olarak kullanıp kullanmadığının analizi amaçlanmaktadır. Rusya'nın petrol ve gaz rezervleri, boru hatları, ana şirketleri ve strateji dokümanlarının çerçevesi çizildikten sonra, Rus dış enerji politikasının araştırmasını yapmak amacıyla Rusya'nın enerji bağlantıları olan iki yön, Doğu ve Batı son on yıla bakılarak analiz edilmiştir. Buna ilave olarak, Rusya'nın ulusal çıkarına yada bölgesel stratejisine karşı bir tehlike hissettiği taktirde enerji silahını kullanabileceği gözlemlenmiştir. Fakat Rusya, Almanya ve Türkiye gibi büyük pazarı olan ülkelere direkt giden arzı kendi taleplerini gerçekleştirmek için kesmemiştir. Bundan başka, Rusya'nın eski Varşova Paktı ve SSCB devletlerine karşı enerji silahını kullandığı pek çok örnek mevcuttur. Son olarak, Rus analitik dokümanlarına göre Rus ekonomisi uzun dönemde enerji ihracatına bağımlı kalmaya devam edecektir. Dolayısıyla, Rusya'nın kendi dış enerji politikası doğrultusunda ihtiyaç haline enerji ayrıcalığını kullanmasının devam etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
After the dissolution of the USSR and the Cold War at the beginning of 1990s, the international system has evolved to another system in the Post-Cold War era, namely ?Unipolar hegemony of the United States?. New state Russian Federation had revealed from the long-time socialist state as a liberal and democratic state in 1991. Afterwards, new question arose in international arena in order to analyze the future of Russian Federation and power capacity. Since the independence of Russian Federation, twenty years past and during this process Moscow has challenged with many conflicts as well as successes many priorities. When the transformation period of Russian Federation from closed economy to liberal economy commenced, it was understood that the main indicator of Russian economy will be the energy resources and their production. For that reason, inevitably ?the concept of energy? revealed as a both weapon and a vulnerability of Russia. In this context, Russia formed a new kind of diplomacy that is called ?Foreign Energy policy?;?The Strategic objective of the foreign energy policy is the maximum efficient use of the Russian energy potential for full-scale integration into the world energy market, enhancement of positions thereon and gaining the highest possible profit for the national economy.?In this study it was aimed to analyze the way that Russia uses its energy privilege either hard or soft power. After picturing the Russian oil and gas reserves, pipelines, main companies and strategy documents, in order to research the Russian foreign energy policy actions, the two directions East and West of Russian energy connections have been analyzed concerning the period of last decade. Furthermore, it was observed that Russia may use energy weapon anytime it feels a threat against its national interest or regional strategy. Yet, Russia did not directly cut any supplies to Germany and Turkey is a way to establish it demand. Moreover, there are many instances that Russia uses energy card as a weapon against former Warsaw Pact and USSR states. Finally, according to the Russian analytical documents, Russian economy will maintain to depend on energy export commodities in the long term. Consequently, it is expected that Russia will continue to employ its energy privilege in case of requirement regarding to its foreign energy policy.