Ece Ayhan'da kötülük problemi
The problem of evil in Ece Ayhan
- Tez No: 525388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAMSAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Ece Ayhan'ın eserlerinin kötülük bağlamlı sorgulandığı bu çalışmada, öncelikle kötülük kavramına teorik olarak yaklaşılmış; ardından tarihsel süreç içerisinde kötülük kavramının uğradığı değişimler günümüze kadar gelinerek incelenmiştir. Teorik bölümde kötülüğe tek boyutlu olarak yaklaşmak yerine çeşitli perspektiflere sahip düşünürlerin kötülük hakkındaki fikirleri verilmiş ve bunlar bütüncül bir bakış açısıyla sunulmuştur. İkinci bölümde kötülük, estetik ve edebiyat çerçevesinde yorumlanmış; daha sonra Avrupa ve Türkiye'de kötülüğün edebiyattaki temsilleri üzerinde odaklanılmıştır. Avrupa'da kötülüğün gelişimi genel bir yaklaşımla 'Kara Edebiyat' başlığında verilmiş; kötülüğün Türkiye'deki yansımaları ise 'Kayıtsız Estetik' başlığı altında incelenmiştir. Son olarak bu çalışmanın ana konusunu oluşturan Ece Ayhan'ın eserleri üçüncü bölümde kötülük problemi etrafında irdelenmiştir. Bu bölümde Ece Ayhan'ın düzyazı ve şiirlerinde rastlanılan kötülük bulguları saptanmış; saptanan bulgular çeşitli perspektiflere göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ece Ayhan's works are questioned in the context of evil. First, the concept of evil was approached theoretically, then, the changes in the concept of evil throughout history was examined until today. In the theory chapter, instead of approaching evil in a one-dimensional manner, ideas about evil by thinkers from various perspectives were presented in a holistic view. In the second chapter, evil was interpreted in the context of aesthetics and literature. After, the chapter focused on the literary represantations of evil in Europe and Turkey. The development of evil in Europe was given in a general approach under the heading of 'Black Literature', and the reflections of evil in Turkey was examined under the heading of 'Indifferent Aesthetic'. Finally, the works of Ece Ayhan, which constitutes the main topic of this study, was examined in the third chapter around the problem of evil. In this section, the findings that reflect evil in Ece Ayhan's prose and poems were determined, and the findings were evaluated according to various perspectives.