Belediye işletmeleri ve Eskişehir belediyesi işletmeleri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 30310
  2. Yazar: TURGUT İŞİTMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET İnsanların bir arada yaşamalarıyla birlikte yerleşim birimleri oluşmuştur. Oluşan bu irili ufaklı insan toplulukları ortak yerel nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla da belediyeleri kurmuşlardır. Sosyal ve Ekonomik gelişmeler, hızlı nüfus artışları, teknolojik gelişmeler sonucu ihtiyaçların sürekli değişmesi ve artması buna karşılık üretim kaynaklarının sınırlı olması sonucu belediyeler kendi kendilerine yetmemektedirler. Elde ettikleri finansal kaynaklar hizmetlerini tam ve verimli bir şekilde yapmalarına yetmemektedir. Bunun yanında toplumsal yapımızda meydana gelen değişiklikler sonucu kırsal alandan kentlere doğru hızlı bir nüfusun göç etmesi sonucu, sanayii bölgelerine göç eden bu insanlar oralara beraberlerinde bir takım sorunlarıda götürmektedirler.Üstelik göç eden bu nüfus orta ve küçük kentlere değil en büyük kentlere yığılması sonucu da bölgeler arasında dengesizlik meydana getirmiştir. Nüfusun büyük çoğunluğu gecekondularda yaşaması da belediyelere önemli ve çözümü güç sorunlar yüklemektedir. Bu sorunları çözmek içinde toplu olarak sunulan kamu hizmetleri, kanalizasyon, içmesuyu, çöpleri toplama ve yoketme, yol kapaması ve kitle taşımacılığı gibi teknik altyapı hizmet kapasitesi de yetersiz kalmakta ve bu hizmetlerin yenilerini yapabilmeleri içinde büyük miktarlarda finansman kaynaklarına bağlı bulunmaktadır. Belediyelerin işte, sürekli gelişen bu sorunlar karşısında sabit kalan finansman kaynaklan, görevlerini tam olarak yerine getirmelerini engellemektedir. Belediyeler bu gelişen sorunlarına çözüm bulabilmeleri içinde, finansal kaynaklarını arttırmaları gerekmektedir. Bunu nasıl arttıracaklardır? sorusuna ise, ellerindebulunan işletmeleri verimli bir şekilde çalıştırmaları, yeni finansman kaynağı sağlayacak işletmeler kurmaları veya iştirak etmeleri, israfdan kaçınmaları, politika yerine hizmet üretmelerinden geçmektedir. Merkezi idarede belediyeler üzerindeki vesayet yetkisini yapıcı yönde ele almalıdır. Eskişehir Belediyesi ve işletmelerinin de, yukarıda kısaca belirttiğimiz esas ve ilkelere uymak ve uygulamak suretiyle yerel halka belediye sorunları anlatılmalı, halkın katılımı ile sorunlar çözülmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With the living together, settlement units have formed. These large and small communities have set up municipalities to answer their common local needs. The result of social and economic developments, rapidly increasing population, technological developments is continuously changing and increasing needs. But, because of limited production resources, municipalities don't suffice by themselves. Their financial resources don't suffice to do their services effective and productive. The result of a big migration from rural area to cities, these people bring some problems with them. Furthermore, these people don't move to middle or small cities, they move biggest cities. So, it happened unbalance between areas. Living in shanties is a big problem for municipalities. Technical infrastructure service capacity like public services, sewerages, drinking water, to gather rubbish, to close or repair the roads, and transportation is not enough to solve the problems. It is needed a new and big financial resources. The reason of the suffciencity of municipalities is growing problems continuously opposite same financial resources. Municipalities need to increase their financial resources to solve this growing problems. How will theiy increase it? The answer of this question is, to work their enterprise productivity, to establishes new enterprises, to ausid from waste, to produce service instead of policy. Also in municipalities of Eskişehir, municipalites problems must be informed to local people and must be solved problems together.