Sıçanlarda böbrek iskemi/reperfüzyon hasarında baicalinin etkileri
The effects of baıcalın on renal ıschemıa/reperfusıon ınjury ın rats
- Tez No: 303113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Fizyopatoloji, Physiology, Physiopathology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Böbrek iskemi/reperfüzyon hasarı, böbrek vazokonstrüksiyonu, tübüler hasar veglomerüler hasar da dahil olmak üzere çeşitli mekanizmalar içeren karmaşık bir sendromdur.İskemi/reperfüzyon hasarının potogenezinde serbest radikaller ve nitrik oksitin rol oynadığıgösterilmiştir. Çalışmamızda antioksidan, antiinflamatuar, antiviral, antibakterialözelliklerinin olduğu bildirilen baicalinin böbrek iskemi/reperfüzyon hasarında etkileriniaraştırmayı amaçladık.Çalışmamızda; 190-240 g ağırlığında 32 adet Spraque-Dawley erkek sıçan kullanıldı.Grup 1 ve Grup 2'deki sıçanlar hariç; diğer gruplardaki sıçanların böbrek damarlarına (arterve ven) kan akımı nontravmatik mikrovasküler klemple kesildi ve 60 dk. süreyle iskemi, 24saat reperfüzyon uygulandı. Grup 1 sıçanlara fizyolojik serum, Grup 2 sıçanlara 200 mg/kgdozunda baicalin, Grup 3 sıçanlara iskemi yapılmadan 30 dk önce fizyolojik serum, Grup 4sıçanlara iskemi yapılmadan 30 dk önce 200 mg/kg dozunda baicalin intraperitonal verildi.Reperfüzyonun başlatımasından 24 saat sonra xylazine-ketamin anestezisi altında, sıçanlarınkan ve doku böbrekleri alındı. Böbrek dokusunda; glutatyon, malondialdehit, nitrik oksitdüzeyi, serumda; aspartat aminotransferaz enzim aktivitesi, nitrik oksit, üre, kreatinin,sodyum ve potasyum düzeyleri, idrarda; nitrik oksit, kreatinin, sodyum düzeyleri ile böbrektehistopatolojik değişiklikler incelendi.Çalışmamızda 3. grup ve 4. grup parametreleri karşılaştırıldığında serum sodyumdüzeyinde ve reperfüzyon hasarının bir böstergesi olan serum aspartat aminotrasferazaktivitesinde anlamlı azalma görüldü. Diğer parametreler arasında anlamlı bir farklılığınolmadığı görüldü.Bu sonuçlar göz önüne alındığında baicalinin böbrek iskemi/reperfüzyon hasarındaetkisinin belirlenmesi amacıyla doz ve verilme sürelerinde yapılacak düzenlemeler ile dahakapsamlı çalışmaların yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Renal ischemia/reperfusion injury is a complex syndrome including a variety ofmechanisms which are renal vasoconstriction, tubular damage and glomerular damage. It hasbeen shown that free radicals and nitric oxide play a role in the pathogenesis ofischemia/reperfusion injury. In this study, we aimed to investigate the effects of baicalin onrenal ischemia that has been reported to have some antioxidant, antiinflammatory, antiviral,antibacterial properties.In our study, 32 male Spraque-Dawley rats, 190-240 gr in weight, were used. For theall groups 1 and 2, the blood flow into the renal vessels (artery and vein) was interruptednontraumatic microvascular clamp and ischemia was performed for 60 minutes. Group 1; hasreceived physiological serum of application, Group 2; has taken baicalin in dose of 200mg/kg, before 30 minutes, performing the rats of Group 3; has received physiological serumand Group 4; has taken baicalin intraperitonal in dose of 200 mg/kg before 30 minutes theischemia. 24 hours after reperfusion the blood samples and kidneys of the rats were takenunder the anesthesia of xylazine-ketamin. The level of nitric oxide, glutathione andmalondialdehit were determined in the kidneys tissues. Aspartate aminotrasferase enyzmeactivity and levels of urea, creatinine, nitric oxide, sodium and potassium were measured inthe serum. The levels of creatinine, sodium and nitric oxide were determined in the urinespecimens. Histopathological changes were also examined.The findings of our study showed that while the group 4 compared to group 3, theserum aspartate aminotransferase enyzme activity and serum sodium levels were significantlydecreased. There were no significant differences between other parameters.In this results, we can conclude that the possible protective effect of baicalin in renalischemia/reperfusion injury need to be further investigation with the regulation on the doseand application periods.