Düşük ayak hastalarının yürüyüş formunu düzenleyici cihaz
Foot drop patients for walking regulations device
  1. Tez No: 600626
  2. Yazar: ŞULE ÖZGÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ BAŞKURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Fonksiyonel Elektrik Stimülasyonu (FES) sinirsel inervasyonu bozulmuş olan paralize kasların, günlük yaşam aktivitelerine yönelik fonksiyonel bir hareketi gerçekleştirebilmek amacıyla belirli bir düzen içerisinde elektrik akımı ile stimüle edilmeleridir. Fonksiyonel ortez olarak düşünülebilir. Çalışmamızda normal yürüyüş dalga formu basınç sensörleri ile alınarak kontrol verisi olarak kullanılmıştır. Ayak basınç sensörleri kişinin adımı hakkında bilgi vermektedir. Bu şekilde, ayağın yerden kaldırılması ile ayak bileğinin dorsifleksiyona geçmesi için stimülasyon başlatılarak, yürüme formunu düzenleyici sistem geliştirilmiştir. FES rehabilitasyonu serebral ve spinal kord lezyonu olan durumlarda, hemiplejik, paraplejik, tetraplejiklerde, serebral paralizili çocuklarda uygulanmaktadır. Ayrıca merkezi sinir sistemindeki hasar sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklarda (Multiple Skleroz vb.) gibi veya idiopatik olarak gelişen skolyoz gibi durumlarda kullanılabilir. Mevcut durumda düşük ayak hastaları ayak durumunu 900 olarak sabitleyen bilek ortezleri kullanılmaktadır. Ortez kullanımı sabit bilek duruşundan dolayı doğal yürüyüş formu kazandırmamaktadır. FES kullanımının yaygın olmamasının en büyük sebebi ise, hastaların karşılayamayacağı kadar yüksek ücretlerde olması ve yurtdışından temin edilmesidir. Çalışmamızda oldukça uygun maliyetli, hafif, topuk basınç sensörü ile düşük ayak hastalarının yürüyüşünü doğal yürüyüş formuna getirecek, FES cihazı tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Functional Electrical Stimulation is the stimulation of paralyzed muscles with impaired neural innervation by electric current in order to perform a functional movement towards daily life activities. It can be considered as a functional orthosis. In our study, normal walking waveform was taken with pressure sensors and used as control data. The foot pressure sensors provide information about the person's step. In this way, the gait regulator system has been developed by stimulating the ankle to dorsiflexion by lifting the foot off the ground. FES rehabilitation is performed in cases with cerebral and spinal cord lesions, hemiplegic, paraplegic, tetraplegic, and children with cerebral palsy. It can also be used in conditions such as central nervous system damage (Multiple Sclerosis) or idiopathic scoliosis. Currently, ankle orthoses are used to fix foot status at 900 for low foot patients. The orthoses does not supplies a natural gait form as it results with stanble ankle position. The main reason why FES use is not widespread is, that the patients can not afford the costs as it is too high, also FES system is procured from abroad. In our study, a very cost-effective, lightweight, FES device with heel pressure sensor has been designed to provide the natural gait form to foot patients.