Eğitsel oyun ile bütünleştirilmiş 3d modellerin öğrencilerin başarılarına, motivasyonlarına, yaratıcılıklarına etkisi ve sürece yönelik öğrenci görüşleri
The effect of 3d models integrated with educational games on students' achievements, motivations, creativities and student opinions on the process
  1. Tez No: 918131
  2. Yazar: EDA DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NESİBE ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6.sınıf Güneş Sistemi ve Tutulmalar ünitesinin öğretiminde eğitsel oyun ile bütünleştirilmiş 3D modellerin öğrencilerin akademik başarılarına, motivasyonlarına, yaratıcılıklarına olan etkisinin ve sürece yönelik öğrenci görüşlerinin incelenmesidir. Çalışma 2023-2024 öğretim yılı güz döneminde Ankara ilinde MEB'e bağlı bir ortaokulda yürütülmüştür. Araştırmada, açıklayıcı karma desen kullanılarak hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Nicel bölüm öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desene göre tasarlanmıştır. Bu kapsamda çalışma yapılan iki ayrı 6.sınıf şubesinden bir tanesi kontrol ve diğeri deney grubu olarak belirlenmiştir. Oluşturulan gruplar üzerinde ön test ve son test uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda, Güneş Sistemi ve Tutulmalar ünitesi eğitsel oyun ile bütünleştirilmiş 3D modellemeler kullanılarak işlenirken, kontrol grubunda öğretim programının sunduğu etkinlikler uygulanmıştır. Bu doğrultuda, nicel verilerin toplanmasında“Akademik Başarı Testi”,“Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”ve“Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümü ise içerik analizi yöntemine göre yürütülmüştür. Bu bölümde, nitel veri toplama teknikleri kullanılarak öğrencilerin sürece yönelik görüşleri ve deneyimleri derinlemesine incelenmiştir. Öğrencilerin deneyimlerine ilişkin veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, eğitsel oyun ile bütünleştirilmiş 3D modellemenin öğrencilerin akademik başarılarını anlamlı düzeyde artırdığını göstermektedir. Deney grubundaki öğrencilerin fen bilimlerine yönelik motivasyonlarının kontrol grubundaki öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, bilimsel yaratıcılık düzeylerinin de deney grubu lehine anlamlı şekilde arttığı gözlemlenmiştir. Öğrenci görüşleri incelendiğinde, eğitsel oyun ile bütünleştirilmiş 3D modellerin öğrenme sürecini daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirdiği, bu sayede kavramların daha iyi anlaşıldığı ve öğrenmenin kalıcı olduğu ifade edilmiştir. Sonuç olarak, eğitsel oyun ile bütünleştirilmiş 3D modellemenin fen bilimleri eğitiminde etkili bir öğretim süreci oluşturduğu ve öğrencilerin öğrenme süreçlerine olumlu katkılar sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular, eğitimde yenilikçi yaklaşımların önemini vurgulamakta ve öğretmenlere, eğitim tasarımcılarına ve politika yapıcılara önemli ipuçları sunmaktadır. Çalışmanın bulguları, gelecekteki araştırmalar için de temel oluşturmakta ve eğitsel oyunlar ile 3D modellemenin farklı disiplinlerde ve eğitim seviyelerinde nasıl uygulanabileceğine dair yeni araştırma konuları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of 3D models integrated with educational games on students' academic achievements, motivations, and creativities, as well as to gather student opinions on the process. The study was conducted in a secondary school affiliated with the Ministry of Education in Ankara in the fall semester of the 2023-2024 academic year. In the study, both quantitative and qualitative data were collected using an explanatory mixed design. The quantitative section was designed according to the experimental design with pretest-posttest control group. In this context, one of the two separate 6th grade classes in which the study was conducted was determined as the control group and the other as the experimental group. Pre-tests and post-tests were conducted on these groups. In the experimental group, the unit on the Solar System and Eclipses was taught using 3D models integrated with educational games, while the control group followed the activities provided by the standard curriculum. In this regard,“Academic Achievement Test”,“Motivation Scale for Learning Science”and“Scientific Creativity Scale”were used to collect quantitative data. The qualitative part of the research was carried out according to the content analysis method. In this section, students' opinions about the process and their opinions about the process were used by using qualitative data collection techniques. experiences were examined in depth. Data on students' experiences were collected through semi-structured interviews and observations and analyzed using content analysis methods. The research findings indicate that 3D models integrated with educational games significantly increases students' academic achievement. It was found that the motivation and interest in science subjects of the students in the experimental group were higher compared to those in the control group. Furthermore, it was observed that the levels of scientific creativity also significantly increased in favor of the experimental group. When student views were examined, it was expressed that educational games and 3D models made the learning process more enjoyable and engaging, thereby improving understanding of concepts and making learning more permanent. In conclusion, 3D models integrated with educational games are shown to be an effective teaching method in science education, positively contributing to students' learning processes. These findings emphasize the importance of innovative approaches in education and provide valuable insights for teachers, educational designers, and policymakers. The study's findings also lay the foundation for future research, suggesting new topics on how educational games and 3D modeling can be applied in different disciplines and educational levels.