Çocukluk çağı kronik nörolojik hastalıkları ile kan kurşun ve civa düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation relationship between childhood chronic neurological diseases with blood lead and mercury levels
- Tez No: 336431
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARVAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çevresel kirlenmeyle oluşan ağır metal maruziyeti önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ağır metal maruziyetinin çocukluklarda kronik nörogelişimsel ve nöropsikiyatrik hastalıklara yol açabildiği öne sürülmektedir. Çalışmamızın amacı kurşun ve cıva maruziyetinin çocukluk çağı kronik nörolojik hastalıkları ile ilişkisini incelemektir.Hairan 2010-Mart 2011 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi ve Çocuk Psikiyatrisi polikliniklerinde ortak olarak izlenen motor-mental retardasyon (MMR), epilepsi, dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve otizm tanılı çocuklar olgu grubu (39 erkek, 20 kız olmak üzere 59 çocuk) olarak çalışma kapsamına alındı. Otizm ve DEHB tanısı için DSM-IV kriterleri kullanıldı. Yaş ve cinse göre eşleştirilmiş sağlıklı çocuklar (39 çocuk, 20 kız olmak üzere 59 çocuk ) kontrol grubu olarak alındı. Çocuklardan alınan venöz kan örneklerinde kurşun ve cıva düzeyleri atomik absorpsiyon spektrofotometri yöntemi ile ölçüldü. Ağır metal maruziyetine yol açabilecek bazı çevresel etmenlerin de (aşılanma durumu, balık tüketimi, annelerin diş dolgusu sayısı) olası etkisi değerlendirildi. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for the SocialSciences) 15.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Heavy metal exposure that occurs as a result of environmental pollution is an important public health issue. It is argued that exposure to heavy metals can cause chronic neurodevelopment and neuropsychiatric disease in children. The aim of our study is to investigate the relationship between lead and mercury exposure and chronic neurological disease in children.Between june 2010 and march 2011 in the Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Departments of Pediatric Neurology andPediatric Psychiatry clinics, children diagnosed with motor-mental retardation (MMR), epilepsy, attention deficit/hyperactivity disorder (ADHD) and autism were included to the study as the cases ( 39 boys and 20 girls, total 59 children). For the autism and ADHD diagnosis the DSM-IV criteria were used. Age and sex matched healthy childrens (39 boys, 20 girls, 59 children ) were used as the controls. Venous blood samples were taken from the children. Lead and mercury levels were measured using the atomic absorption spectrophotometry method. The possible effect of environmental factors that could cause exposure to heavy metals (such as vaccination, fish consumption and the number of teeth fillings the mother has) were also considered. For the statistical analysis the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) for 15.0 program was used.