Tekerlekli sandalye basketbol oyuncularında kuvvet antrenmanının etkisi
Effect of strength training in wheelchair basketball players
- Tez No: 303132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR YÜKTAŞIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, tekerlekli sandalye (TS) basketbol oyuncularında kuvvet antrenmanının etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, yaş ortalaması 31,20 ± 4,18 yıl olan, 10 erkek TS basketbol sporcusu katılmıştır. Sporcuların, omuz fleksiyon-abduksiyon, dirsek fleksiyon-ekstansiyon, el bileği fleksiyon-ekstansiyon kas kuvvetleri, 20 m sprint hızları, Illinois Çeviklik Testi ve anaerobik güç ölçümleri yapılmıştır. Ön-testler sonrasında, oyuncular, sınıflandırma puanlarına göre çabuk kuvvet (ÇK) (n=5) ve kontrol (K) grubu (n=5) olmak üzere ikiye ayrılmıştır. ÇK grubuna, 6 hafta boyunca, haftada 2 kez, 1 MT'ın % 50 şiddetinde 10-12 tekrar, 3-4 set, çabuk kuvvet antrenmanı uygulanmıştır. K grubu ise rutin antrenmanlarına devam etmiştir. 6 hafta sonunda, verilerin analizi Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi ve Mann-Whitney U testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate to effect of strength training in wheelchair basketball players. This study were included 10 men wheelchair basketball players whose age avarege were 31,20 ± 4,18 years old. The 20 meter sprint speed, Illinois Agility Test, anaerobic power and muscle strength of shoulder flexion-abduction, elbow flexion-extension, wrist flexion-extension of athletes were measured. After pretests, they were divided into two groups as explosive strength (ES) training (n=5) and control (CN) groups (n=5) according to their classification points. The ES training group underwent 6-weeks of training, twice weekly, at % 50 1 RM, 10-12 repeat, 3-4 set. The control group were contiuned routin training at this period. After 6 weeks, the data analyses were done by using Wilcoxon Signed-Rank Test and Mann Whitney U Test.