Yetişkinlerin çocukluğa bakışı: Ankara ili örneği
The perspective of adults on childhood: Ankara province sample
  1. Tez No: 592167
  2. Yazar: GİZEM BALASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada amaç, Ankara ili merkez ilçelerinde yaşamakta olan yetişkinlerin çocukluk anlayışlarını bazı değişkenlere göre incelemektir. Bu araştırma karma yöntemde yakınsayan paralel deseninde gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubu tabakalı örnekleme yaklaşımıyla seçilmiş 18 yaş ve üstü 260 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmada verilerin nitel analizi içerik ve betimsel analiz yöntemleri ile yapılmıştır. Yedi sorudan oluşan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile katılımcıların çocuk anlayışları hakkında nitel veriler toplanmıştır. Görüşmenin son aşamasında ise“Çocukluk Anlayışı Sıfat Abaküsü”ile araştırmanın nicel kısmı hakkında veriler toplanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunu ölçmede yararlanılan Çocukluk Anlayışı Sıfat Listesi'nden elde edilen veriler doğrultusunda: Katılımcıların çoğunluğu, çocukları yücelten sıfatları seçerken en az ise çocuğa ilişkin olumsuz düşüncelerin vurgulandığı sıfatları seçtikleri tespit edilmiştir. Elde edilen nitel veriler doğrultusunda katılımcılar çocukluğun başlangıç yaşının sıfır olduğunu ve çocukluğun bitmeyecek bir süreç olduğunu ifade etmektedir. Katılımcıların çoğunluğu çocukların var olan şeklini değiştirmeyi istememektedir. Katılımcıların çocukları çiçek, melek, sıcak, pamuk, güzel, hamur, saf, bal, güneş vb. kelimelerle nitelendirmektedir. Katılımcılar genel olarak çocukluklarını olumlu yönde değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the perspective of adults on childhood according to some factors. The study is a parallel pattern convergent research in mixed method. The sample size of the study consists of 260 participants whose ages are over 18 years in the central districts of Ankara, Turkey. The qualitative analysis of the data was done by using content and descriptive analysis methods. Qualitative data were collected about the perspective of adults on childhood with“The Semi-Structured Interview Form”which is consisted of seven questions. After the interview, the participants were asked to choose the adjectives from“The Adjective Abacus on Childhood Understanding”. According to data obtain from Adjective List of Childhood Approach used for quantitative part of the study, it was found that most of the participants chose adjectives that aggrandize children while adjectives emphasizing negative thoughts were chosen at least. According to the qualitative data obtained, the participants stated that the age of onset on childhood is zero and childhood is an endless process. The majority of participants do not want to change the way children are present. The participants described children as flower, angel, warm, cotton, beautiful, pure, honey, sun and so on. The participants generally evaluated their childhood positively.