Metritisli süt ineklerinde vitamin A, beta karoten ve vitamin E düzeyleri
A vitamin, ß?carotene and E vitamin levels in dairy cow with metritis
  1. Tez No: 303158
  2. Yazar: DUNYA ABDULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN SALMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Yüksek Performans Sıvı Kromatografisi (HPLC) cihazı ile metritisli ve sağlıklı(kontrol) süt ineklerinden alınan kan serum örneklerinde vitamin A, beta karotenve vitamin E düzeyleri belirlendi. E. Coli için Mikrobiyolojik ekimler kan veSalmonella Shigella (SS) agarında yapılmıştır. Bu araştırmada ortalama yaşı 4ile 10 arasında olan inekler besin olarak saman, silaj, yonca, şalgam, posa, küspeve fabrika yemeği (konsantre yemler ve protein oranı 21 dir ve enerjisi 2700kaloridir) tüketmiştir. İnekler ortalama 2 ile 7 arasında yavrulamış, bunların 20%sı abort yapmış ve doğumdan sonra 7. gün ile 60. gün arası dönem göz önündebulundurularak analizler yapılmıştır.Çalışmada, 10 adet sağlıklı inek (kontrol grubu, KG) ve 25 adet metritisli inek(hasta grubu, MG) kullanılmıştır. Mikrobiyolojik olarak kan ve SS agarında yapılmışolan ekimlerde kontrol grubunda hiç E.
Özet (Çeviri)
Vitamin A, ß-carotene and vitamin E levels have been determined in blood serumsamples taken from healthy (control) dairy cattle and cattle with metritis by HighPerformance Liquid Chromatography. For E. Coli, the microbiologic seeds havebeen realized in blood and Salmonella Shingella (SS) agars. In this research, thecows with average 4 ? 10 years old have been fed by straw, silage, alfalfa, turnip,pulp, meal and factory food (concentrated feed with protein rate 21 percent and 2700calories). The cows have bred average between 2 and 7, 20% of them have beenaborted and the analyses have been realized by concerning between 7th and 90th daysafter breeding.In this study, 10 of healthy cows (control group, KG) and 25 of cows withmetritis (Patient group, MG) have been used. E. Coli has not been found in thecontrol group on which seeding has been performed microbiologically in blood andSS agar.In the control and patient (metritis) groups of dairy cows, vitamin A, ß-carotene and vitamin E values have been determined as 5,57; 1,78 ; 6,14 and 3,40 ;1,13 ; 3,72 mg/L respectively.