Mandibuler retrognati ile karakterize sınıf ıı maloklüzyona sahip bireylerde fonksiyonel ortopedik tedavinin farengeal havayolu ve uyku solunumu üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of functional orthopaedic treatment on pharyngeal airway and sleep breathing ın subjects with class ıı malocclusion charecterised by mandibular retrognathie.
  1. Tez No: 303162
  2. Yazar: ELİF ZAİMOĞLU GÜLTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. T. UFUK TOYGAR MEMİKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Dentistry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı mandibuler retrognatiye bağlı Klas II maloklüzyona sahip bireyler üzerinde fonksiyonel ortopedik bir aparey olan monblok'un farengeal havayolu ve uyku solunumu üzerine görülen etiklerinin araştırmaktır.Araştırmanın materyali; tedavi grubunu oluşturan, Klas II maloklüzyona sahip 18 birey, kontrol grubunu oluşturan aynı maloklüzyona sahip 22 birey ile Klas I maloklüzyona sahip 20 bireyden meydana gelmektedir. Tedavi grubundaki bireylere günde 18 saat ortalama süreyle Monoblok apareyi kullandırılmış, tedavi başında ve 1 yıllık gözlem süresi sonunda sefalometrik ölçüm sonuçları ile uyku kayıt testi sonuçları karşılaştırılmıştır. Tedavi grubunda klas I ilişki elde edilene kadar geçen süre ortalama 12 ay ve kontrol grubundaki bireylerin takip süresi ise ortalama 11 aydır.Tedavi/gözlem öncesi ve sonrası değişiklikler ve gelişim aşamaları normal dağılım gösteren değişkenler için Student's-t testi ve dağılımın normale uymadığı değişkenler için Mann Whitney U testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Farkın hangi parametreler arasında olduğunun saptanması amacıyla ise Duncan testi uygulanmıştır. Her bir gruptaki tedavi/gözlem etkileri normal dağılım gösteren değişkenler için eş yapma t testi ve dağılımın normale uymadığı değişkenler için Wilcoxon işaret testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation was to assess the outcomes of monoblock which is a functional orthopaedic appliances on adolescents with Class II malocclusion and mandibular retrognathism, would present with alterations in sleep breathing pattern and pharyngeal airway dimensions.The study material is consisted of 18 patients with Class II malocclusion in the treatment group, and a control group of 22 patients with same malocclusion and 20 patients with Class I occlusions. All children in the treatment group were fitted with a monoblock appliances 18 hour per a day and results compared before the treatment/observation and one year after treatment/observation period. In treatment group the mean treatment period to achieve Class I was 12 months whereas the follow up period for the control group was 11 months.Pre and post treatment/observation parameters and development stages were compared for normally distributed parameters using Student?s t test and for not normally distributed parameters using Mann Whitney U test. Duncan test was used for the detemination of where the differences between parameters. Treatment/observation effects in each group were evaluated for normally distributed parameters by t test and for not normally distributed parameters by Wilcoxon sign test.