Serbest sonlu vakalarda temporomandibular eklem sesleri ve mandibula hareketlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of temporomandibular joint sounds and mandibula movements in free-end cases
- Tez No: 303161
- Danışmanlar: PROF. DR. A. CAVİDAN AKÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
TME sesleri eklem patolojisi ve\veya eklem disfonksiyonunun önemli bir fiziksel belirtisi olarak düşünülmekle birlikte, sıklıkla asemptomatik bireylerde de tespit edilebilmektedir. Posterior diş kaybı posterior okluzal desteğin azalması ile sonuçlanmakta ve bu durum çiğnemeye katılan yapıları etkileyebilmektedir. Kayıp posterior dişlerin restorasyonu ile mandibula için stabil bir destek sağlanması ve TME'e gelen yüklerin azalması beklenmektedir. Bu noktadan hareketle çalışmanın amacı, asemptomatik çift taraflı molar kaybı olan hastalar ve tam dişli kontrol grubundaki bireyler arasında TME vibrasyonlarındaki ve mandibula hareketlerindeki farklılıkları karşılaştırmak ve aynı zamanda hareketli protez kullanımının TME üzerindeki etkisini değerlendirmektir.Bu çalışmaya 15 alt serbest sonlu, 15 üst serbest sonlu, 15 alt-üst serbest sonlu hasta ve 15 asemptomatik tam dişli birey (kontrol grubu) olmak üzere toplam 60 birey dahil edildi. Serbest sonlu gruptaki hastalar, iskelet bölümlü protezler ile tedavi edildi. Çift taraflı TME vibrasyonları ritmik açma ve kapama hareketleri sırasında JVA (BioPAK system BioResearch, Inc., Milwaukee, WI) cihazı ile kaydedildi. Mandibula hareketleri ise, hem sağ hem de sol tarafta sakız (Freedent, Wrigley, USA) çiğneme sırasında JT-3D (BioPAK system BioResearch, Inc., Milwaukee, WI) cihazı ile kaydedildi. Serbest sonlu gruplarda kayıtlar tedavi öncesi ve tedavi sonrasında protezin yapımından bir ay sonra alındı.
Özet (Çeviri)
TMJ sound is considered an important physical sign of joint dysfunction and/or joint pathology, but it is also frequently found in asymptomatic individuals. Loss of posterior teeth results in reduction of occlusal posterior support and may affects structures involved in mastication. Replacement of missing posterior teeth provides stable support for the mandibula and reduces additional loading of the TMJ. From that point of view the aim of this study was to compare the differences in joint vibrations and chewing movements between patients with bilaterally missing molars and control group with complete natural dentition without any TMD symptoms and, at the same time, to evaluate the effects of RPDs usage on TMJ.This study was carried out on 15 patients with bilaterally missing maxillar molars, 15 patients with bilaterally missing mandibular molars, 15 patients with bilaterally missing molars both of jaw (free-end cases group) and 15 asymptomatic subjects (control group) totally 60 subjects. The free-end cases group treated with conventional distal extension RPDs, having cast metal frameworks. Bilateral TMJ vibrations were recorded using JVA, (BioPAK system BioResearch, Inc., Milwaukee, WI) during rhythmic jaw opening and closing movement. Mandibular movements were recorded using JT-3D (BioPAK, BioResearch, Inc., Milwaukee, WI) during chewing gum (Freedent, Wrigley, USA) both right and left side. Pretreatment and post-treatment (one month after the insertion of the RPD?s) recordings were received in the free-end cases group.