Gastroözofageal reflü nedeni ile cerrahi tedavi yapılmış çocuklarda ağız sağlığı ve tükürük pepsin düzeylerinin cerrahi sonrası değerlendirilmesi
Post-surgical evaluation of oral health and salivary pepsin levels in children who underwent surgical treatment for gastroesophageal reflux
  1. Tez No: 897237
  2. Yazar: KÜBRA SAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM UZAMIŞ TEKÇİÇEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Gastroözefageal Reflü Hastalığı (GÖRH); gastroözefageal reflünün günlük hayatı ve işleyişi etkilemesi, rahatsızlık verici semptomlara ve/veya komplikasyonlara yol açmasıdır. Bu çalışmanın amacı; GÖRH nedeniyle operasyon yapılmış çocukların ağız ve diş sağlığının, bazı tükürük parametrelerinin ve tükürük pepsin konsantrasyonlarının sağlıklı çocuklar ile karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Hacettepe Üniversitesi Girişimsel Olmayan Etik Kurulu Başkanlığı'ndan onay alındıktan sonra veriler, çocuk ve ailelerin bazı demografik bilgileri, çocukların sistemik hastalık durumu, beslenme ve diş fırçalama alışkanlıklarına ilişkin anket; ağız sağlığının değerlendirilmesi kapsamında; diş çürüğünün değerlendirilmesinde dmft/DMFT ve dmfs/DMFS indeksi, PUFA/pufa indeksi, periodontal sağlığın değerlendirilmesinde plak indeksi, gingival indeks, dişlerde renklenme bulguları, diş anomalileri, yumuşak ve sert doku bulguları, diş erozyonunun değerlendilmesinde Temel Eroziv Aşınma Değerlendirmesi (Basic Erosive Wear Examination-BEWE) indeksi ve tükürük parametrelerinin değerlendirilmesi kapsamında; tükürük akış hızı, pH değeri, tamponlama kapasitesi ve pepsin değerleri değerlendirilmiştir. Tükürük örneklerinde pepsin enzimi konsantrasyonları sandwich ELISA metodu ile analiz edilmiştir. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 01.01.2018 tarihinden itibaren gastroözefageal reflü nedeniyle cerrahi operasyon yapılan, yaş ortalaması 7,19±4,651 olan 16 çocuk ve yaş ortalaması 8±4,186 olan 26 sağlıklı çocuk katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gastroesophageal reflux disease (GERD) is characterized by the impact of gastroesophageal reflux on daily life and function, leading to troublesome symptoms and/or complications. The aim of this study is to evaluate the oral and dental health, certain salivary parameters and salivary pepsin concentrations of children undergoing surgery due to GERD, by comparing them with healthy children. Following approval from the Hacettepe University Non-Interventional Ethics Committee, data were collected, including demographic information of children and their families, systemic health status of children, dietary and tooth brushing habits through a questionnaire. Oral health assessment included evaluation of dental caries using dmft/DMFT and dmfs/DMFS indices, PUFA/pufa index, assessment of periodontal health using plaque index, gingival index, tooth discoloration findings, dental anomalies, soft and hard tissue findings, evaluation of dental erosion using the Basic Erosive Wear Examination (BEWE) index, and evaluation of salivary parameters including salivary flow rate, pH value, buffering capacity, and pepsin levels. Pepsin enzyme concentrations in saliva samples were analyzed using the sandwich ELISA method. The study included 16 children who underwent surgical operations due to GERD with a mean age of 7.19±4.651 and 26 healthy children with a mean age of 8±4.186, operated on in the Department of Pediatric Surgery, Hacettepe University Faculty of Medicine, since 01.01.2018.