Türkiye'de 1980 sonrası özel kesim imalat sanayii yatırımlarının ekonomik analizi
  1. Tez No: 30319
  2. Yazar: HAKAN SELİM ÖZMAĞDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Sanayii devrimi sonucu, devrimin gerçekliştiği ülkeler, üretime makineyi getirmiş ve sınai üretim makine ile gerçekleşmeye başlamıştır. Günümüzde sanayii toplumu olan bu gelişmiş ülkeler dışında sanayilerini tamamlamaya çalışan ve gelişmiş ülke sınıfına girmek yolunda çaba harcayan ülkeler bulunmaktadır. Türkiye de bu yolda ilerlemekte olan ülkelerden biridir. 1980 yılına kadar Türkiye ekonomisi sanayileşme çabalarını dışa kapalı ve ithal ikâmesi yoluyla gerçekleştirmeye çalışmış, ancak, 1980 yılından sonra ekonomi dışa açılmış ve gelişme yolunda dışa açık ihracata dayalı büyümeyi seçmiştir. Bu yeni program ile birlikte kamu kesimi kendini küçültmeyi amaç edinmiş ve kendisinin bıraktığı alanları özel sektörün doldurması hedeflenmiştir. Sanayileşmeyi tamamlama görevi özel kesime verilmiştir. Bu görevin başarılabilmesi özel kesim imalat sanayiinin gelişmesine bağlı olmaktadır. Özel kesim imalat sanayiinin gelişmesi, sanayii ürünlerinin artmasına ve dışa açık Türkiye ekonomisinde bu ürünlerin ihraç edilebilir hale gelmesini sağlayacaktır. Bu sektörde yeni kapasitelerin artması ve üretim olanaklarının gelişmesi yeni yatırımlarla gerçekleşecektir. Özel kesimin bu yönde yeni yatırımlara girmesi ekonominin istikrarını gerektirir. Bununla birlikte, piyasa koşullarının, finansman olanaklarının ve maliyetlerinin, teknolojinin, iç ve dış piyasa rekabet durumunun, teşvik sisteminin bu yatırımları destekleyecek bir yapıda olması gerekir. Sonuç olarak, özel kesimin, imalat sanayii yatırımlarını ekonominin olanakları çerçevesinde tüketim malları ara sektöründen, yatırım malları ara sektörüne doğru kaydırarak artırması ekonominin ve bununla birlikte ülkenin sanayileşmede elde ettiği başarıyı artıracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of industrial revolution, countries where revolution took place, had brought machinery into production and industrial production began to be made with machines. Today, except the developed countries, there are countries which have been trying to complete their industrial improvement and to involve to the class of developed countries. Türkiye is one of these countries. Until 1980, Turkish economy tried to fulfil its effort of industrielination in an internal way and by substitution of import, but after 1980 it has chosen an external economy and a growth based on export. With this new program, the public sector has aimed to become smaller and it has been aimed to replace the left areas by private sector. The duty of completing the industrialization has been given to the private sector. To be able to succeed this is due to the development of private sector product industry. The development of private sector product industry is to provide an increase of industrial production and to make these products export able within Turkish economy. This sector, augmentation of the new capacities and improvement of production possibilities will be through new investments, it is needed a stabilization of economy for the private sector to make new investments. However, market condition, financial possibilities and costs, technology, situation of internal and external market and system of encourage went should be able to support these investments. As a result, the private sectors switching investments of product industry from consumption goods sector to investment goods sector while increasing its investments will augment the economy and the success of the country in industrialization.