Misel oluşturan, biyobozunur, biyouyumlu, katyonik polimerler ile ilaçların nazal yol ile uygulanması
Nasal admınıstratıon of drugs wıth bıodegradable, bıocompatıble and catıonıc polymers that compose mıcelle
- Tez No: 303196
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZSOY ERGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Pharmacy and Pharmacology, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Karvedilol hipertansiyon, anjina pektoris, kronik kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalığı tedavisinde kullanılan bir adrenerjik reseptör blokörüdür. Karvedilol, gastrointestinal kanaldan absorbe olur, fakat karaciğerde ilk geçiş metabolizmasına uğradığından biyoyararlanımı % 25-35 civarındadır. Karvedilol, log P'si 3,12 olan oldukça lipofilik bir ilaçtır.Nazal yol, oldukça geniş bir absorpsiyon alanına sahip olması, poröz ve ince endotelinin olması, damarlanmanın fazla, kan akış hızının hızlı olması, karaciğer ilk geçiş etkisinin olmaması, doz aşımı riskinin düşük olması ve iyi hasta uyuncu gibi avantajları nedeniyle ile pek çok ilacın alternatif veriliş yoludur.Polimerik miseller; ?çekirdek-kabuk? tipi yapı içerirler. ?Çekirdek? denilen iç kısım, hidrofobik yapıdadır ve hidrofobik-hidrofobik etkileşimler sonucu hidrofobik ilaçların çözünürlüğünü artırmaktadır. ?Kabuk? denilen dış kısım, hidrofilik yapıdadır ve ilacın kan dolaşımında kalış süresinin uzatılmasında ve mukozadan geçişte rol oynamaktadır. Miseller, çözünürlüğü az olan ilaçların çözünürlüğünü arttırmaları ve nano boyutta hazırlanabilmeleri nedeniyle, mukoza membranlarından geçişte uygun ilaç taşıyıcı sistemler olarak düşünülmektedir.Çalışmada, diblok kopolimerler ve polietilenimin bağlı kopolimerler sentezlenmiş ve bu polimerler kullanılarak karvedilol yüklü miseller oluşturulmuştur. Misellerin karakterizasyonunu takiben in vitro salım ve ex vivo geçiş çalışmaları gerçekleştirilmiştir.Sonuç olarak; çalışmada anyonik ve katyonik yapılı polimerler ile karvedilol yüklü misellerin hazırlanabileceği ve nazal olarak uygulanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carvedilol, which is used in the therapies of hypertension, angina pectoris, chronic heart failure and coronary heart disease, is an adrenergic receptor blocker. Carvedilol is absorbed through gastrointestinal tract; however when it passes first-passage metabolism in liver, its bioavailability is there about % 25-35. The log P of carvedilol is 3.12, which means that it is a lipophilic drug.Nasal route is the alternative delivery method of most of the drugs due to its advantages that it has a rather large absorption area, porous and thin endotelin, it makes vascularization higher and blood flow velocity faster, there is no first-passage effect of liver, the overdose risk is low and it has a good patient-compliance.Polymeric micelle includes a ?core ? corona? type of structure. The internal side, called as ?core? is based on a hydrophobic structure and it increases the dissolution of hydrophobic drugs resulted from hydrophobic-hydrophobic interferences. The external side, called as ?corona? has also a hydrophobic structure and is responsible for extending the remaining length of drug in blood circulation and transferring it through mucous. Since micelles increase the dissolution of the drugs that have low dissolubility and have them composed in nano-dimension, they are thought as pertinent drug transferring systems through the transmission from mucous membranes.In this study, diblock copolymers and copolymers bonded with polyethylenimine are synthesized and composed micelle loaded with carvedilol by using polymers. Following with the characterization of micelle, in vitro release and ex vivo transmission are achieved.In conclusion, it is presented that micelle loaded with carvedilol can be composed with the use of anionic and cationic structured polymers and practiced through the nasal route.