Tip 2 diyabetik hastalarda omega-3 yağ asitlerinin kullanımının ileri glikasyon son ürünleri (AGE) ve reseptör (RAGE) düzeyine etkisi
The effect of omega-3 fatty acid supplementation in type 2 diabetic patients on the levels of advanced glycation end products (AGES) and receptor (RAGE)
- Tez No: 303197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLNUR ANDİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Diyabette kronik hiperglisemi, amino grubu içeren molekülleri non-enzimatik reaksiyona uğratarak ileri glikasyon ürünleri (AGE) oluşumuna yol açmaktadır. AGE'ler zararlı etkilerini, spesifik AGE reseptörlerine (RAGE) bağlanarak, transkripsiyon faktör nuklear faktör kappa-B (NF-kappaB) üzerinden gösterirler. Solubl RAGE (sRAGE) ise dolaşımdaki AGE'leri bağlayarak, hücre yüzeyindeki RAGE'lerin aktivasyonunu engellemekte ve AGE'lerin oluşturduğu hasarı önleyebilmektedir. Diğer taraftan yüksek miktarlarda omega-3 yağ asidi tüketen toplumlarda diyabet prevelansının düşük olduğu bildirilmiştir.Bu tez projesinde, tip 2 diyabet hastalarında omega-3 yağ asitleri (EPA ve DHA) kullanımının AGE molekülleri (CML ve pentozidin), sRAGE ve NF-kappaB düzeyleri üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve bu parametreler arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlamıştır. Bu çalışmada tip 2 diyabet hastalarına (n=38) gıda takviyesi olarak EPA ve DHA 2 ay süreyle 1,2 g/gün dozunda verildi.
Özet (Çeviri)
In diabetes mellitus, chronic hyperglycemia leads to non-enzymatic modification of proteins with formation of advanced glycation end products (AGEs). Binding of AGEs to receptors of AGE (RAGE) causes in deleterious effects. RAGE is known to mediate cellular effects through the activation of the transcription factor nuclear factor kappa B (NF-kappaB). Soluble RAGE (sRAGE) which is one of RAGE successfuly binds to AGEs in sera and, due to this ability, it prevents the activation of RAGE, thereby protecting cells from AGE-induced injury. On the other hand, in populations with a high consumption of omega-3 fatty acids, a lower prevalence of diabetes mellitus has been reported.The purpose of our research was to investigate the effects of omega-3 fatty acids (EPA and DHA) supplementation in type 2 diabetes patients on the levels of AGEs (CML and pentosidine), sRAGE and NF-kappaB and the relations between them. Type 2 diabetes patients (n=38) were supplemented with omega-3 fatty acids (1.2 g/day) for 2 months. Both before and after omega 3 fatty acids supplementation CML, pentosidine, sRAGE and NF-kappaB levels were measured by ELİSA.