Çeşitli dezenfektan maddelerin kuluçkalık yumurtaların dezenfeksiyonunda kullanım olanakları ve bunların bazı kuluçka özellikleri üzerindeki etkileri
Comparison of some disinfectants used in the disinfection of hatching eggs and their effects some hatching characteristics
- Tez No: 150043
- Danışmanlar: PROF.DR. RÜVEYDE AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇEŞlTLÎ DEZENFEKTAN MADDELERİN KULUÇKALIK YUMURTALARIN DEZENFEKSİYONUNDA KULLANIM OLANAKLARI VE BUNLARIN BAZI KULUÇKA ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Turgay YILDIZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof Dr. Rüveyde AKBAY Bu çalışmada formaldehit, Cid 2000 ve fiımispore S maddeleri kuluçkalık yumurtaların dezenfeksiyonunda kullanılmış ve bu maddeler mikrobiyolojik analiz ve embriyo üzerindeki etkileri yönünden araştırılmıştır. Mikrobiyolojik analizde muamelelerin uygulaması sonrasında formaldehit ve cid 2000 maddelerinin mikrop öldürmedeki etkinliği arasında istatistiki açıdan fark görülmezken, fiımispore S uygulamasının istatistiki açıdan olumlu yönde farklı olduğu görülmüştür.(P 0.01) 2004, 28 sayfa ANAHTAR KELİMELER Dezenfeksiyon, kuluçka özellikleri, yumurta, fumigasyonProf. Dr. Rüveyde AKBAY danışmanlığında, Turgay YILDIZ tarafından hazırlanan bu çalışma 03/09/2004 tarihinde aşağıdaki jüri tararından Zootekni Anabilim Dalı'nda Yüksek Lisans Tezi olarak kabul edilmiştir. Başkan Prof. Dr. Rüveyde AKBAY Üye :Prof. Dr. Nejat AYDIN Üye :Doç. Dr. Okan ELİBOL İmza : ry^L-1' îmza ^ 4 f haza : Yukarıdaki laylanm Prof. Dr. Metin OLGUN Enstitü MttdurO
Özet (Çeviri)
abstract Graduate SchppI of Science Thesis CQMPARiSON OF SOME DİSİNFpCTANTŞ UŞEfl }N THE DİSİNFEÇTİON OF HATCHING EGGS AND TH.EtR EFFECTS ON SOME HATCHING ÇHARAÇTŞR^ÇS Turgay YJLRJZ Ankara University Graduate ScfroaJ of Natural and Applied Sciences Department of Animal Sciences Supervisor: Prof Dr. Rüveyde AKBAY In this study; formaldehyde, Cid 2000, and turnispore S substances were used fqr djsitvfectipn of hatching eggs, then microbiological analysis was made and the influence of these djsinfectants on embryo mortality was researched. In tfie mjcrobiolqgical analysis while there was no statistical difference between Cid 2QQQ and formaldhyte regarding the effectiveness of germ killing turnispore S application showed statistically a positive difference.(P< 0.01) On the 18th day, microbiological analysis, no difference was observed between ftunispore and formaldehyte applications, however, Cid.2000 application showed statistically a positive difference.(P 0.01). 2004, 28 pages KEYWORDS Disinfection, hatching characteristics, egg, fumigation