Hashimoto tiroiditi hastalarında adiponektin düzeyleri üzerine parp-1 gen polimorfizmlerinin etkisinin araştırılması
The effects of parp-1 gene polymorphisms on adiponectin levels in hashimoto thyroiditis patients
  1. Tez No: 303199
  2. Yazar: FUNDA KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KANIGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tiroid bezinin kronik inflamatuar otoimmün hastalığı olan Hashimoto tiroiditi, tiroiditlerin en sık görülenidir.Avrupa popülasyonundaki ikiz çalışmalarından; hastalığın tek yumurta ikizlerinde,ikiz olmayanlara göre %55 konkordans oranı göstermesi hastalıkta genetiğin önemini göstermektedir. Poli(AD-riboz)polimeraz aday genlerden birisidir fakat mekanizma aydınlatılabilmiş değildir. Diğer taraftan,leptin ve adiponektinin otoimmün hastalıkların patogenezinde rol oynadığı gösterilmiştir. Son senelerde PARP-1'in adiponektin düzeylerini düşürüp inflamasyonu etkilediğine dair bulgular vardır.Bu bölge içindeki bazı polimorfizmlerin PARP-1 konsantrasyonun yanı sıra aktivitesini de etkilediği ileri sürülmüştür. Bu polimorfizmler ile bazı otoimmün/inflamatuar hastalıklar arasındaki ilişki araştırılmış ve bu polimorfizmlerin hastalık riskine katkıda bulunabileceği ortaya konmuştur.Çalışma kapsamında hasta ve sağlıklı bireylerin kanlarından (141 hasta,150 kontrol) DNA izolasyonu yapılarak PARP-1 geni C410T ve G1672A polimorfizmleri PZR-RFLP yöntemi ile genotiplendirilmiştir. Gerçek zamanlı PZR ile mRNA düzeyleri ölçülmüştür. Serum örneklerinden ELISA yöntemi ile leptin ve adiponektin seviyeleri tespit edilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre; C410T polimorfizmi hasta ve kontrol grupları arasında anlamlılık göstermezken, G1672A polimorfizmi G/G genotipinin hasta grubunda yüksek olduğu ve G allelinin hastalıkta risk faktörü olduğu bulunmuştur. Adiponektin seviyesi hasta ve kontrollerde farklılık göstermezken, leptin seviyesi hasta grubunda kontrollere göre daha yüksek bulunmuştur. Bu da leptinin inflamasyonla pozitif korelasyon gösterdiğini kanıtlamaktadır. PARP-1 geni C410T ve G1672A polimorfizmlerinin mRNA düzeylerini etkilemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hashimoto thyroiditis is an autoimmune disease of the thyroid gland, which is the most common. Europen population?s twin studies shows that monozygot twins shows %55concordance rate than the twins without monozygot, it demostrates the importance of the genetics in disease.Poly (ADP-ribose) polymerase gene is the one of the candidate gene but the mechanism is not elucidated yet.On the other hand, leptin and adiponectin has been shown to play a role in pathogenesis of many autoimmune disease.In recent years there?s an evidence that PARP-1 decrease adiponectin levels and influences the inflammation.It has been suggested that some polymorphisms which are in the promoter region affects concentration and also the enzymatic activity.The relationship between these polymorphisms (C410T, C1362T, G1672A) and some autoimmune/inflammatory diseases investigated and these polymorphisms may be contribute the diesease?s risk.We isolate the blood of patients and healthy people?s DNA (141 patients and 150 control).PARP-1 gene promoter region polymorphisms C410T and G1672A were genotyped from DNA by PCR-RFLP methods. mRNA levels were measured by Realtime PCR. Samples of serum leptin and adiponectin levels were determined by ELISA.Acording to the result; C410T polymorphism is not seem any difference between patients and controls.G1672A polymorphism G/A genotype is lower in control grup andG allele is the risk in disease.Adiponectin level is not seem any difference in patients and controls,leptin is higher in patients than controls.This means that there is a correlation between leptin and inflammation. PARP-1 gene?s C410T and G1672a polymorphism doesnt effect of mRNA levels.