Kanser tanısı alan erişkin hastalarda sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ve değişkenlerin tanımlanması
Defining healthy lifestyle behaviors and variables in patient with cancer diagnosis
- Tez No: 303202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLBEYAZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Karalar, Ü. Y (2010) Kanser Tanısı Alan Erişkin Hastalarda Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışlarının ve Değişkenlerin Tanımlanması. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İç Hastalıkları Hemşireliği A.B.D. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul.Araştırma, kanser tanısı alan erişkin hastalarda sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ve değişkenlerin tanımlanması amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın örneklemini, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstütüsü ayaktan kemoterapi ünitesine başvuran; 18 yaş üzerinde, çalışmaya katılmayı kabul eden, iletişim sorunu olmayan, Türkçe konuşabilen ve kemoterapi alan 500 hasta oluşturmaktadır.Kanser hastalarının kişisel ve hastalığa ilişkin özelliklerinin değerlendirilmesinde Hasta Tanım Formu ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının sorgulanmasında Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği kullanılarak hastalar yüz-yüze tek görüşmede değerlendirilmiştir.Çalışma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi tanımlayıcı ve karşılaştırma istatistikleri kullanılarak yapıldı. Verilerin özelliği temel alınarak tanımlayıcı istatistiklerde yüzdelik, aritmetik ortalama, standart sapma tercih edilirken, gruplar arası farkların belirlenmesinde non-parametrik testler kullanıldı. İstatistiksel değerlendirmelerde anlamlılık düzeyi
Özet (Çeviri)
Karalar, U. Y (2010). Defining Healthy Lifestyle Behaviors and Variables in Patient with Cancer Diagnosis. Istanbul University, Institute of Health Science, Internal Medicine Nursing Department. Master?s thesis. Istanbul.The research is performed to determine healthy lifestyle behaviors and variables in adult patients with cancer diagnosis.Totally, 500 patients were enrolled into the study, who referred to outpatient chemotherapy unit, Oncology Institute of Istanbul University, are older than 18 yaear, gave consent to study participation, had no communication difficulties, had good command in Turkish and were receiving chemotherapy.For assessment of personal and disease related characteristics of patients with cancer, Patient Definition Form was used and patients were face-to-face interviewed using Health Promoting Lifestyle Profile II for examining healthy lifestyle behaviors.As a consequence of current study, resultant data was assessed using definitive and comparative statistics. While percentage, arithmetical mean and standard deviation was preferred for descriptive statistics based on characteristics of data, non-parametric tests were used for determining inter-group differences. For statistical examinations, significance level is considered as