Deneysel kemik defektlerinde uygulanan karbon köpük ve 810 NM laser'in iyileşme üzerine olan etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological examination of the effect of 810 NM low-level laser therapy on the repair of rat tibia bone defects grafted with carbon foam bone graft material
  1. Tez No: 303209
  2. Yazar: ZEYNEP SEVÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKAN ÖZYUVACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamızın amacı: Sıçan tibialarında deneysel olarak oluşturulan kemik defektlerine karbon köpükten elde edilen parçacıklar yerleştirilmiş ve postoperatif 1., 3. ve 7. günlerde 810 nm GaAlAs düşük dozlu LASER uygulanmıştır. Bu uygulamanın, kemik iyileşme sürecine etkilerinin histopatolojik yöntemlerle incelenmesi amaçlanmıştır.150 adet Wistar Albino cinsi 250±20 g ağırlığında 10-12 haftalık erkek sıçan, dört ana gruba ayrıldı: LASER, greft, greft+LASER, kontrol. Çalışmamızda etik kurallara uygunluk açısından, deneyde kullanılan sıçanların sağ tibialarında açılan defektler deney gruplarını, sol tibiaları ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Her uygulamada dalga boyu 810 nm 2 cm² alana 0,5 W çıkış gücüyle 40 sn. ve 10 J/cm² dozda enerji verilmiştir. LASER uygulaması, günlük aynı saatlerde olmak üzere 1., 3. ve 7. günlerde insizyon hattı hedef alınarak yapılmıştır. Çalışmamızda, histopatolojik inceleme için örnekler 7, 14, 21, 30 ve 60. günlerde alınmıştır.Histopatolojik değerlendirmede, 14.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess histopathologically the effect of 810 nm LLLT on the repair of standardized bone defects on the tibia of rats which were grafted with carbon foam. 150 young adult healthy male Wistar albino rats (weight 250±20 g) rats divided into four groups receiving following treatments: LASER, greft, greft+LASER, control. The defect has been created in right tibia and the other tibia serves as control group. The laser therapy (810 nm, 0,5 W, 40 sec) consisted of 10 J/cm2 per session around the defect. The animals were sacrificed at 7, 14, 21, 30, 60 days after surgery. The results showed histological evidence of increased deposition of bone matrix on the 14th day and during the same period, the bone volume was greater at the LASER group compared with graft+LASER group (p: 0,048). A significant difference (p: 0,031) in the volume of newly formed bone was observed between the LASER group and control group. They were no significant differences between the groups, concerning the quality of the new bone areas, fibrosis, vascularisation and inflammation. The results demonstrated that LLLT stimulated osteogenesis during the initial stages of the healing process in a tibial defect of the rat. The carbon foam bone graft material is found to be biocompatible and osteoinductive, but its impact on bone defect repair needs further investigations.