Deneysel kemik defektlerinde lokal olarak uygulanan simvastatinin iyileşme üzerine etkilerinin histopatolojik yöntemler ile incelenmesi
Histological evaluation of locally applied simvastatin in healing of experimental bone defects
- Tez No: 302707
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN SOLEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dişhekimliği cerrahisinde kemik defektlerinin rekonstrüksiyonu ve yetersiz kemik miktarının arttırılması için çeşitli yöntemler mevcuttur. Otojen greftlerin kullanımı kemik ogmentasyonları arasında altın standart olarak kabul edilseler de limitli miktarda alınmaları, rezorbsiyona uğramaları gibi bir çok komplikasyon oluşturabilirler. Trikalsiyum fosfat(TKF) uzun yıllardır kemik ogmentasyonlarında güvenle kullanılan ve yararlı etkileri olduğu gösterilmiş olan sentetik bir kemik greftidir. Bir çok çalışmada yararlılıkları otojen greftler ile karşılaştırılmıştır. Kolestrol düşürücü bir ilaç olan simvastatinin kemik iyileşmesi ve metabolizması üzerine olumlu etkileri olabileceği yönünde birçok yayın bulunmaktadır. Otojen greftlerin başarısını artırmak amaçlı olarak simvastatin kullanımın etkinliği trikalsiyum fosfat greftler ile karşılaştırdık.Çalışmamızda 60 adet Wistar-Albino sıçan 5 ayrı gruba ayrıldı. Gruplardan 2 tanesinde mandibulada oluşturulan tam kalınlıktaki defekt alanında deneklerin femurlarından alınan otojen greft, gruplardan bir tanesinde 0,1mg simvastatin ile beraber diğerinde ise tek başına uygulandı. Diğer 2 gurpta ise sıçanların mandibulalarında oluşturulan deneysel defektlerde simvastatin ile beraber ya da tek başlarına TKF greft kullanıldı. 1 gruptaki defektler boş bırakılarak kontrol grubu olarak kullanıldı.14. ve 28 günlerde histopatolojik inceleme için hayvanlar sakrifiye edildi. Histopatolojik inceleme sonrası yapılan istatiksel değerlendirmede kemik iyileşmesi açısından 14. ve 28. günde gruplar arasında bir farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Several methods are used for reconstructing of bone defects and increasing deficient bone volumes in oral and maxillofacial surgery. Although autogenous bone grafting is considered as gold standart among all bone augmentation procedures, limited available bone sources, high resorbtion rate are some of the complications of this procedure. Tricalcium phosphate (TCP) is a synthetic bone grafting material that has been used beneficially and safely for years. There are several research comparing the results of bone augmentations between autogenous and TCP grafts. Simvastatin is a lipid-lowering drug may have also positive effects on bone healing and metabolism considered in numerous published articles. The efficiency of locally applied simvastatin use in order to enhance success of autogenous bone grafting have been evaluated comparatively with TCP grafts.60 Wistar albino rats has been divided in 5 groups. The mandibular defects in rats had been treated with autogenous bone harvasted from femoral bone with or without 0,1mg simvastatin in 2 groups. TCP graft with or without 0,1mg simvastatin is the choice of treatment in mandibular defect of 2 other experimental group. Defects left empty in a group served as control group. Animals were sacrified in 14. ve 28. days for histological evaluation. Statistical analysis showed no differences for bone healing between in any groups.Several other researchs are needed to be done for evaluating the effiency of simvastatin in bone healing and determining the optimal dose.