Ishikawa endometrium epiteli devamlı hücre kültürlerinde Lityum klorür'ün Karboplatin sitotoksitesi üzerine etkisi
Ishikawa endometrium epiteli devamlı hücre kültürlerinde lityum klorür?ün karboplatin sitotoksitesi üzerine etkisi
- Tez No: 303210
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamızda, DNA hasarı yapan Karboplatin ve duygu durum düzenleyici Lityum klorür'ün ayrı ayrı ve bir arada kullanıldıklarında İnsan Ishikawa Endometrium Epiteli hücre soyu üzerine etkileri iki ve üç boyutlu hücre kültürü modelleri kullanılarak incelendi. Kültürde iki ilacın etkileri 24, 48 ve 72. Saatlerde hücre çoğalması, hücre sitotoksitesi, hücre siklusu sentez fazı, programlı hücre ölümü açısından değerlendirildi.Karboplatin, ikiboyutlu kültürlerde hücre çoğalmasında azalma, programlı hücre ölümünü artış ve hücre siklusu sentez fazı işaretlenmesinde azalma meydana getirdi.Lityum klorür, iki ve üç boyutlu kültürlerde hücre çoğalmasında azalma, programlı hücre ölümünü artış ve hücre siklusu sentez fazı işaretlenmesinde azalma meydana getirdi.İlaçların kombinasyon şeklinde uygulamalarında ise tek tek uygulamalara göre elde edilen bulgulardan daha etkin bulgular saptandı.Sonuç olarak; Karboplatin ve Lityum klorür'ün tek tek ve kombinasyonlarının Ishikawa Endometrium Epiteli hücreleri üzerine etkileri iki ve üç boyutlu kültür modellerinde incelendiğinde, bu maddelerin hücre siklusunda, sentez fazındaki hücrelerin sayısını azalttığı, programlı hücre ölümüne yönlendirdiği ve hücre proliferasyonunu önlediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of Carboplatin as a DNA damaging agent, Lithium chloride as a mood stabilizing agent investigated single and combinated applications in monolayer and spheroid models with Ishikawa human endometrial cell line. Drugs were evaluated in cell culture with respect to cell proliferation, cell cytotoxycity, synthesis phase of cell cycle and programmed cell death in 24., 48., 72.h.Carboplatin reduced both cell proliferation and cell cycle synthesis phase in monolayer and spheroid cell cultures while it triggered programmed cell death in monolayer and spheroid cell cultures.Lithium chloride reduced both cell proliferation and cell cycle synthesis phase in monolayer and spheroid cell cultures while it triggered programmed cell death in monolayer and spheroid cell cultures.It is determined that combination of drugs has significant evidences rather than single usage of drugs.As a result, the effects of Carboplatin and Lithium chloride were investigated in monolayer and spheroid Ishikawa human endometrial ephitelium cell line as a decrease in cell number in cell cycle synthesis phase, prevention of cell proliferation and drugs trigger programmed cell death.