Türkiye'de bilgisayar destekli eğitim yönetimi ve model önerisi
- Tez No: 30324
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKUN İNAL CEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET Dünyanın pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkesiyle birlikte Türkiye'de de 1990'h yıllarla birlikte gündeme gelen Bilgisayar Destekli Eğitim (BDE) kavramı, eğitim sistemleri tarafından, XX. Yüzyıl'ın sonlarına doğru hızlanan toplumsal değişime verilen tepkisel bir cevap olarak görülebilir. Gerçekten de BDE konusundaki çalışmalarda, toplumsal değişim gerektiği ölçüde yer almamaktadır. Bu çalışmada eğitim sistemlerinin toplumsal değişim içindeki evrimi incelenmiş ve eğitim sistemlerinin evresindeki gelişmeler ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda eğitim sistemlerindeki evrimin görece olarak yavaş kaldığı ortaya konmuştur. Bu durum, belirli bir tarihsel dönemde ortaya çıkan ve çevreyi önemli ölçüde değiştiren teknolojik gelişmelerin eğitim sistemine yeterince yansıtılamamasının sonucu olarak değerlendirilmiştir. Eğitim sistemlerinde bilgisayar kullanımına yönelik çabalar bu çerçevede irdelenmiş ve bilgisayarların önemli bir eğitsel gizilgücü olduğu ortaya konmuştur. Türk Eğitim Sistemi'nin teknolojik olarak geri kalmışlığının çözümü için bilgisayardan yararlanmayı sağlayabilecek olan BDE Projesi'nin varolan durumunun incelenmesi sonucunda, projede, böyle bir olabilirliği gerçekliğe dönüştürecek bir perspektifin eksikliği gözlenmiştir. Bu eksikliğin de büyük ölçüde, projenin yönetiminde Yönetim Biliminin çağdaş bulgu ve yaklaşımlarından yararlanılmamasından kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın son bölümünde BDE Projesi için, Yönetim Bilimindeki gelişmeleri de dikkate alan bir yönetim yaklaşımı ve modeli önerilmiştir. Önerilen model, bir bütün olarak BDE Projesi'nin, eğitim sisteminin teknolojik olarak yenilenmesi sürecinde verimli bir adım olarak değerlendirilmesini sağlamaya yöneliktir..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of Computer Aided Instruction (CAI) was been introduced in the Turkish Educational System in the 1990's as well as in most developed and developing countries' systems. This may be accepted as a spontaneous reaction by educational systems against the overall social change. However, the social change which is forcing the educational systems to change, does not occupy a central position in CAI studies. In this study, the evolution of educational systems has been analyzed and compared with the developments which took place in their environment. Such a comparison shows that the evolution of educational systems is relatively slow, because technology, the major fuel of development has not been utilized in the educational system. The efforts to use computers for instructional purposes have been evaluated in this respect and it has been shown that the computers have a remarkable educational potential. The CAI Project which may be a step in the solution to the technological underdevelopment problem in the Turkish educational system has been analyzed and it has been founded that, under the existing conditions, the project lacks the perspective to realize such a possibility. This may be because the contemporary approaches and findings of Management Science are not being utilized in the management of this project. In the last section of the study, a management approach and model have been developed for the CAI Project, taking the developments in Management Science into consideration. The proposed model aims at utilizing the whole CAI Project as a single productive step in the technological renewal process of the Turkish educational system. m