Yoğun bakım hemşirelerinin anksiyete- depresyon düzeyleri ve etkileyen faktörler
Anxiety and depression levels of ıntensive care nurses and affecting factors
- Tez No: 303264
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma, yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerde anksiyete ve depresyon düzeyini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı, ilişkilendirici ve kesitsel tipte planlandı. Araştırma, İstanbul'da bulunan bir üniversite hastanesi ve Sağlık Bakanlığına bağlı 6 hastaneden izinler alınarak, 01.06.2009 /30.07.2009 tarihleri arasında yapıldı. Evreni yoğun bakım ünitesinde çalışan 260, örneklemi ise 157 hemşire oluşturdu. Veriler, literatür doğrultusunda hazırlanan veri toplama formu ve Hastane Anksiyete- Depresyon Ölçeği kullanılarak toplandı. Çalışmada elde edilen verilerin analizi, SPSS for Windows 15.0 programı ile yapıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) yanı sıra asgari önemli fark testi (LSD) ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The research was planned as descriptive, correlational and cross-sectional type to examine anxiety and depression level of nurses working in intensive care units and to determine the factors affecting. The research population consisted of intensive care nurses working in 6 hospitals affiliated with the Ministry of Health and an university hospital in İstanbul between the dates 06.01.2009 and 07.30.2009. Universe was composed of 260 nurses, sampling was composed of 157 nurses working in intensive care unit.Data was collected by using survey sheet and Hospital Anxiety- Depression Scale. SPSS for windows 15.0 statistics packet program was used in evaluation of data. Data analysis was performed with percentage, arithmetic mean and standard deviation, Least Significant Difference Test (LSD) and one sided variance analysis (ANOVA).