Daraltılmış platform dizaynına sahip implantlarda peri-implanter dokuların klinik olarak değerlendirlimesi
Clinical evaluation of peri-implant tissues in platform switching implant design
- Tez No: 303269
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Peri-implanter sert ve yumuşak dokuların stabilizasyonunun uzun dönem korunması, başarının elde edilmesinde oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı; klinikte daraltılmış platform dizaynına sahip implantların peri-implanter sert ve yumuşak dokuya etkilerini incelemek, kemik seviyesinde ve kemik seviyesinin altında yerleştirilenlerin peri- implanter doku değişikliklerini incelemektir.Toplam 55 hasta ve 126 implant (Astra Tech Dental, Mölndal, İsveç) çalışmaya dahil edilmiştir. Ağzın bir bölgesinde daraltılmış platform dizaynına sahip implantlar kemik seviyesinde (kontrol grubu), diğer bölgesinde ise kemik seviyesinin 1 mm altında (test grubu ) yerleştirilmiştir. Başlangıç, fonksiyondan sonra üç ay, altı ay ve bir yıl sonra paralel teknikle alınan peri-apikal radyografiler ile marjinal kemik rezorpsiyonları incelenmiştir. Periodontal sağlığın takibinde modifiye plak indeksi, gingival indeks, sondalamada kanama ve sondalama derinliği kullanılmıştır.Çalışmanın sonunda kontrol grubunda 0,40±0,35 mm, test grubunda ise 0,89±0,46 mm kemik rezorpsiyonu oluştuğu gözlenmiştir. Test ve kontrol grubu arasındaki rezorpsiyon miktarı istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Long term preservation and stabilization of peri-implant hard and soft tissues is a crucial subject for the implant success. The aim of this study is to evaluate the effects of platform switching concept on peri-implant hard and soft tissues, and determine the peri-implant changes of the implants which are placed on the bone level or below the bone level.Totally 55 patients and 126 implants included to the study. Platform switched implants placed on the bone level (control group) in one part of the jaw, in the other part of the jaw they are placed below the level of crestal bone (test group). Marginal bone level changes evaluated with the digital peri-apical radiographs which are taken at the beginning, 3,6, and 12 months later from the function of the implants. Modified plaque index, gingival index, bleeding on probing and probing depths are evaluated to determine the periodontal health of the implants.As a result, after 1 year of function marginal bone resorption was found in 0,40±0,35 mm in the control group and 0,89±0,46 mm in the test group. The marginal bone resorption is found higher statistically significant in the test group (p0,05). About attached gingiva width there isn?t any statistically significant difference in the test group.