HLV/ALDS damgalama ölçeğinin türk toplumunda geçerlik ve güvenilirliği
The validity and reliability of the HLV/ALDS stigma scale forTurkish society
- Tez No: 303268
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma HIV/AIDS damgalama ölçeğinin Türk toplumu için geçerlik ve güvenilirliğini belirlemek amacıyla yapıldı.Araştırma örneklemini, İstanbul ili Avrupa Bölgesinde iki üniversite ve üç Sağlık Bakanlığı hastanesi enfeksiyon hastalıkları polikliniğinde takipli olan HIV/AIDS'li hastalar (N:125) oluşturdu. Veriler araştırmacı tarafından literatür bilgisi doğrultusunda oluşturulan Hasta Bilgi Formu ve 33 maddelik HIV/AIDS Damgalama Ölçeği taslağı kullanılarak Ocak-Ekim 2010 tarihleri arasında toplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, Cronbach Alfa katsayısı, Pearson korelasyon analizi, kapsam geçerlik indeksi, doğrulayıcı ve açıklayıcı faktör analizi tekniklerinden yararlanıldı. Elde edilen analiz sonuçlarına göre HIV/AIDS Damgalama Ölçeği 6 alt boyut (sözlü saldırı, olumsuz benlik algısı, sağlık bakım ihmali, sosyal izolasyon, bulaşma korkusu ve işyeri damgası) ve 32 maddeden oluştu. Ölçek maddelerinin Cronbach alfa güvenilirlik katsayısı 0,93; kapsam geçerlik indeksi 0,96; faktör yükleri 0,45?0,89; madde toplam puan korelasyonları 0,26 ? 0,72 arasındadır. Sözlü saldırı, olumsuz benlik algısı, sağlık bakım ihmali ve bulaşma korkusu alt boyutlarında hastaların hiçbir demografik özelliklerine göre fark bulunmazken diğer alt boyutlarla sadece antiretroviral tedavi başlanma durumu arasında anlamlı farklar bulundu. Sonuç olarak HADÖ'nün Türk toplumu için geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the validity and reliability for Turkish society of the HIV/AIDS stigma scale.The study sample was consisted of people living with HIV/AIDS (N:125) who were followed with infectious diseases clinic of three Ministry of Health hospitals and two university hospitals in İstanbul at the European Region. The data generated by the researcher, in line with literature data Patient Information Form and 33-item HIV/ AIDS stigma scale using the January-October 2010 between the draft was assembled. Analysis of data number, percentage, Cronbach's alpha coefficient, Pearson's correlation analysis, content validity index, confirmatory and exploratory factor analysis techniques were used. According to the results obtained from analysis of HIV/AIDS Stigmatization Scale, six sub-dimension (verbal abuse, negative self-perception, health care neglect, social isolation, fear of contagion and workplace stigma) and the 32 items occurred. Item Cronbach alpha reliability coefficient was 0.93; content validity index of 0.96, factor loadings from 0.45 to 0.89; item total score correlations from 0.26 to 0.72 between. Verbal abuse, negative self-perception, health care neglect and fear of contagion of any demographic characteristics of patients according to their status there was no difference between the other sub-dimensions, significant differences were found only in initiating antiretroviral therapy. As a result, a valid and reliable instrument for Turkish society HASI-P determined.