Flukonazolün candida cinsi mayalar üzerine etkisinin disk difüzyon yöntemi ile araştırılması
Investigation of the effect of fluconazole to candida spp by disk diffusion method
  1. Tez No: 303308
  2. Yazar: BAŞAK ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Mikoloji Bilim Dalı Laboratuvarında izole edilen 50 Candida suşu kullanılmış ve bu suşların flukonazole duyarlılıkları mikrodilüsyon ve disk difüzyon yöntemi ile belirlenmiş, sonuçlar karşılaştırılmıştır.API 20C AUX ile yapılan tanımlama sonucunda 50 Candida suşunun 22'si (%44) C. albicans, 20'si(%40) C. glabrata, 6'sı(%12) C. parapsilosis, 2'si (%4) C. tropicallis olarak belirlenmiştir. Uygulanan mikrodilüsyon yönteminde Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) tarafından yayımlanan M27-A3 rehberi standart alınmış ve 50 Candida suşunun 49'u (%98) flukonazole duyarlı, bir C. glabrata (%2) suşu doza bağlı duyarlı olarak saptanmış; disk difüzyon yönteminde National Committe of Clinical Laboratory Standards (NCCLS) tarafından yayımlanan M44-A rehberi standart alınmış ve 50 Candida suşunun 49'u (%98) flukonazole duyarlı, farklı bir C. glabrata (%2) suşu dirençli olarak saptanmıştır.İki yöntem tüm Candida suşları için karşılaştırıldığında %96 uyum, %2 minör hata, %2,04 majör hata; 22 C. albicans, altı C. parapsilosis, iki C. tropicalis suşu için %100 uyum; 20 C. glabrata suşu için %90 uyum, %5 minör hata, %5,26 majör hata tespit edilmiştir.Çalışmanın sonucunda iki yöntem arasında önemli bir fark bulunmamış, bu nedenle Candida türlerinin flukonazole duyarlılıklarının belirlenmesinde uygun maliyetli ve uygulanabilirliği daha kolay olan disk difüzyon yönteminin kullanılabileceği belirlenmiştir. Ancak C. glabrata suşlarında %5 minör hata, %5,26 majör hata tespit edildiğinden bu suşlarla yapılan duyarlılık deneylerinde mikrodilüsyon yönteminin tercih edilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 50 Candida strains were used which were isolated in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Microbiology and Clinical Microbiology, Mycology Laboratory. Susceptibility of these strains to fluconazole was determined by microdiluation and disk diffusion methods and results were compared with each other.As a result of the identification by the API 20C AUX 22 (44%) out of 50 strains were determined as C. albicans, 20 (40%) were C. glabrata, 6 ( 12%) were C. parapsilosis, 2 (4%) were C. tropicallis. Microdilution method was applied according to the Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) M27-A3 guideline, 49 (98%) out of 50 were found to be susceptible to fluconazole and one C. glabrata (2%) strain was identified as susceptible dose-dependent. The disk diffusion method was applied according to the National Committee of Clinical Laboratory Standards (NCCLS) M44-A guideline, 49(98%) out of 50 were found to be susceptible to fluconazole and a different (2% ) C. glabrata strain was identified as resistant.When two methods compared to each other 96% agreement 2% minor error, 2.04% major error were detected. The agreement was 100% for 22 C. albicans, six C. parapsilosis, two C. tropicallis strains. The agreement, minor error and major error were detected as 90%, 5%, 5.26% for C. glabrata strains respectively.As a result of the study no significant difference was found between the two methods. For this reason disk diffusion method which is cost effective and easy to perform, can be used for the determination of susceptibility of Candida species to fluconazole. Because 5% minor error and 5,26% major error were found for C. glabrata strains, it was concluded that, microdiluation method can be prefered in the susceptibility testing of these strains.