Marmara bölgesinde bulunan bazı verbascum türleri üzerine farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical ınvestigation on some verbascum species in marmara region
  1. Tez No: 303309
  2. Yazar: BURCU ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ H. MERİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Marmara Bölgesi'nde Verbascum türlerinden 3 tür belirlenip toplanmış; bunlardan tıbbi türlerle benzerlik gösteren, daha rahat bulunabilen ve üzerinde yapılmış çalışma bulunmayan V. lagurus seçilerek üzerinde ileri farmakognozik çalışmalar yapılmıştır.Yapılan araştırmalar sonucunda 3 flavonoit (luteolin, luteolin-7-glikozit ve diosmetin-7-glikozit), 1 fenolik asit bileşiği (klorojenik asit) elde edilmiş ve yapıları saptanmıştır. Flavon bileşiklerinden diosmetin-7-glikozit Verbascum türleri içerisinde ilk kez bu türden izole edilmiştir. Diğer 1 fenolik asit bileşiği olan kafeik asit varlığı da kromatografik olarak belirlenmiştir. Bunların dışında feniletanoit bileşiği olabilecek 3 bileşik izole edilmiştir. Bu bileşiklere ait yapı tayini çalışmaları halen devam etmektedir. Yapısı aydınlatılmış bileşikler UV ve IR spektrofotometrisi yöntemleri ile ve anabilim dalımızda bulunan şahit maddelerle kromatografik olarak karşılaştırılarak yapıları kesinleştirilmiştir. Flavon glikozitleri asit hidrolize tabi tutularak şeker ve aglikonları ayrı ayrı saptanmıştır.Bunların dışında bitkinin toprak üstü kısımından elde edilen metanol, kloroform, etil asetat ve sulu ekstreler antimikrobiyal aktiviteleri açısından değerlendirilmiştir. Bunun sonucunda ekstrelerin içerisinde en yüksek aktiviteyi gösteren ekstrenin ileri analizlerin yapıldığı etil asetat ekstresine ait olduğu elde edilen verilerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Three species from the ones grown in Marmara Region, were chosen and collected. Then, from these, Verbascum lagurus which is similar to medicinal species, can be found easily and hasn?t been studied, was preferred and detailed pharmacognostic study was done with V. lagurus.According to investigation, three flavonoids (luteolin, luteolin-7-glucoside, diosmetin-7-glucoside), a fenolic acid (chlorogenic acid) was obtained and molecular structures of the compounds were determined. Diosmetin-7-glucoside, a flavonoid compound, was isolated for the first time in a Verbascum species. The existence of caffeic acid, an another fenolic acid compound, was determined chromatographically, too. Otherwise, three compounds, which can be phenylethanoid compounds, were isolated. Molecular determination, that belongs to this compounds, has still been continued. Compounds, whose structures were identified, were deduced by UV and IR spectrophotometric methods and comparing chromatographically with reference, existing in our department. Aglycon and glycose of flavon glucosides determined one by one, by acid hydrolising.On the other hand, methanol, chloroform, ethyl acetate and water extracts, obtained from the aerial parts of the plant, were evaluated in comparison with antimicrobial activity. In the end, it was shown that, studied ethyl acetate extract has most antimicrobial activity in all extracts, by obtained data.