Klinik örneklerden izole edilen maya mantarlarının antifungal duyarlılıkları
Antifungal susceptibilities of yeasts isolated from clinical specimens
  1. Tez No: 656165
  2. Yazar: NEVİN KALKANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ATMACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Kandidiyaz, kandida cinsi maya mantarlarının neden olduğu kutanöz, mukozal veya derin yerleşimli organ enfeksiyonlarını ifade eden geniş bir terimdir ve her yaşta ortaya çıkabilir. Dünya genelinde, Candida albicans (C. albicans), kandidiyazın en yaygın nedenidir, bunu diğer kandida türlerinden C. parapsilosis, C. tropicalis ve C. glabrata izlemektedir. Kandida türlerinin neden olduğu invaziv enfeksiyonlar yüksek morbidite ve mortalite oranına sahip olduklarından hızlı tanımlama ve duyarlılık tayini önem kazanır. Bu çalışma ile, kandida türlerinin izolasyonu, identifikasyonu ve antifungal direnç profilleri ile ilgili bilgi ve beceriyi artırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Aralık 2019-Kasım 2020 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran hastaların çeşitli klinik örneklerinden izole edilen Candida spp. izolatlarının tür tayini ve antifungal duyarlılık profilleri araştırıldı. Toplam 86 izolat kütle spektrometre yöntemi ile cins ve tür düzeyinde tanımlandıktan sonra amfoterisin B (AmB), anidulafungin (AND), flukonazol (FLC) ve vorikonazol (VRC) duyarlılık profil tayini için gradient test yöntemi kullanıldı. Bulgular: Bir yıllık süre içinde kandida üremesi saptanan hasta sayısı: 736 ( 477'si kadın, 269'u erkek), kandida üremesi saptanan örnek sayısı: 1254 olarak saptandı. Antifungal test çalışılan 86 izolat C. albicans (45), C. glabrata (20), C. tropicalis (9), C. parapsilosis (6), C. kefyr (4), C. guilliermondi (1) ve C. krusei (1) izolatlarından oluştu. C. albicans izolatlarında AmB, FLC ve VRC direnç oranları sırasıyla %13,3, %13,3 ve %26,67 olarak bulundu. İzolatların hiçbirinde AND direnci saptanmadı. Sonuç: C. albicans en sık izole edilen kandida türü olmakla beraber diğer kandida türlerine bağlı enfeksiyonlarda artış mevcuttur. İzolatlarda AND direnci saptanmazken diğer antifungallere karşı tür bazlı dirençler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Candidiasis is a broad range term that refers to cutaneous, mucosal, and deep-rooted organ infections caused by fungi of the genus Candida, and can occur at any age and may occur with identifiable risks for the associated risks. Worldwide, C. albicans is the most common cause of candidiasis, followed by C. parapsilosis, C. tropicalis and C. glabrata among candida species. Invasive infections caused by these fungi have a high morbidity and mortality rate, new approaches for rapid identification and characterization are of great importance for diagnosis and customization of candidas' virulence and pathogenic properties. Therefore, it was aimed to increase the knowledge and skills about the isolation, identification, and antifungal resistance profiles of candida species. Material and Method: Candida species isolated from various clinical samples of patients who applied to Dicle University Hospital between December 2019 and November 2020 were included. A total of 86 isolates were identified at genus and species level by mass spectrometry method, gradient test method was used for susceptibility profile determination of amphotericin B (AmB), anidulafungin (AND), fluconazole (FLC) and voriconazole (VRC). Results: Candida spp growth was detected in a total of 1254 clinical samples obtained from 736 (477 women, 269 men) patients. Antifungal test was studied in 86 isolates consisted of C. albicans (45), C. glabrata (20), C. tropicalis (9), C. parapsilosis (6), C. kefyr (4), C. guilliermondi (1) and C. krusei (1). AmB, FLC and VRC resistance rates in C. albicans isolates were 13.3%, 13.3% and 26.67%, respectively. AND resistance was not detected in any of the isolates. Conclusion: C. albicans was the most frequently (46.8%) isolated candida species, however there was an increase in infections due to other candida species. While no AND resistance was found among the isolates, species-based resistance was detected against other antifungals.