Küçük hücreli dışı akciğer karsinomlarında skp2, cks1, p27, p53 ve ki-67 immünohistokimyasal belirteçlerinin klinikopatolojik parametrelerle karşılaştırılması
The comparıson of skp2, cks1, p27, p53 and kı-67 ımmunohıstochemıcal markers wıth clınıcopathologıc parameters ın non small cell lung carcınomas
- Tez No: 303370
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Akciğer kanseri tanı ve tedavi alanındaki tüm gelişmelere rağmen, tüm dünyada her iki cinste kanserden ölümlerin birinci nedenidir. Tümörün evresi, prognozu belirlemede en önemli faktördür. Ancak aynı evredeki hastalarda bile sağ kalım süreleri farklı olması nedeniyle, prognozu belirlemek için ek faktörlere gereksinim vardır. Bu çalışmada küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK) olgularında skp2, cks1, p27, p53 ve ki-67 gibi immünohistokimyasal belirteçleri ile tümör boyutu, tümör evresi, lenf nodu tutulumu, nüks riski ve mortalite oranları arasındaki ilişkiyi karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmamızda 2000-2010 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında küçük hücre dışı akciğer kanseri tanısı almış yaşları 23-83 arasında değişen 11'i kadın, 191'i erkek 202 olgu incelemeye alınmıştır.Küçük hücre dışı akciğer karsinomlarında aynı yolak üzerinden çalışan skp2, cks1 ile p27 arasında ters bir ilişki olduğu, cks1 ve skp2 nin daha yoğun boyandığı olgularda, tümör boyutu, tümör evresi, lenf nodu tutulumu, nüks riski ve mortalite oranlarının yüksek olmasına karşın, p27 ile bu olguların daha düşük oranlarda boyandığı veya negatif boyanma gösterdiği saptanmıştır. P27 boyanması ile mortalite karşılaştırıldığında, mortal seyreden olgularda p27 ekspresyon kaybı saptanmıştır. Sonuç istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,015).P53 ve ki-67 prognostik belirleyiciler olarak literatürde yer aldığı için, bu iki parametreyi destek ve kontrol amaçlı kullanmayı uygun gördük.Skp2, cks1 ekspresyonu ve p27 ekspresyon kaybının, KHDAK'larının etyopatogenezinde rol aldığı gösterilmiş ve hastaların prognozunu belirlemede yararlı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In spite of all advances in diagnosis and treatment of lung cancer, it is the primary reason for mortality from cancer in both sexes. The stage of tumor is the most important factor for determining prognosis. However, additional factors are needed for determining prognosis since the survival rates are different even in patients with the same stage of cancer. In this study, we aim to compare immunohistochemical markers such as skp2, cks1, p27 and ki-67 with the relationship between size of tumor, stage of tumor, lymph node involvement, risk of recurrence and rates of mortality in cases of non-small cell lung cancer (NSCLC).In this study, 202 cases (11 women and 191 men) diagnosed with non-small cell lung cancer and aged between 23 and 83 are analyzed in Gaziantep University Medical Faculty Department of Pathology between the years 2000 and 2010.It is determined that in non-small cell lung carcimonas, there is an inverse correlation between skp2, cks1 and p27 which act through the same pathway and also in cases in which cks1 and skp2 are stained more intensely, these cases are stained in low levels or negatively stained with p27 although the size of tumor, stage of tumor, lymph node involvement, risk of recurrence and rate of mortality are high. When the P27 stain and mortality is compared, in the cases with mortality, loss of p27 expression is observed. The result is statistically significant (p=0,015).Since P53 and ki-67 are considered as the prognostic markers in the literature, we choose to use these two parameters for support and control.It is showed that expression of skp1 and cks1 and loss of p27 expression play role in etiopathogenesis of NSCLCs and it is thought that it may be useful in determining the prognosis of patients.