Vasküler endoteliyal büyüme faktörü ve adrenomedullinin ratlarda iskelet kası iskemi reperfüzyon hasarına koruyucu etkisi
Protectıve effects of vascular endothelıal growth factor and adrenomedullın on ıschemıa reperfusıon ınjury ın skeletal muscle ın rats
- Tez No: 303371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL LEVENT OKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı alt ekstremite iskemi-reperfüzyon modelinde vasküler endoteliyal büyüme faktörü (VEGF) ve adrenomedullinin etkilerini araştırmaktır.Metod: Otuzaltı Wistar rat randomize olarak altı gruba ayrıldı (n=6). Tüm gruplara genel anestezi altında laparotomi uygulandı. Grup S (Sham)'de başka bir işlem yapılmadı. İskemi reperfüzyon grubuna (Grup IR) infrarenal abdominal aortaya sırayla klemp konup kaldırılması ile 2 saatlik periyodlar haline iskemi ve reperfüzyon uygulandı. Grup VGEF ve Grup ADM'ye iskemi ve reperfüzyon uygulanmaksızın sırasıyla intravenöz VEGF (0,8 ?g/kg) veya ADM (12 ?g/kg) infüzyonu verildi. Grup IR+VEGF ve Grup IR+ADM'ye 2 saatlik iskemi periyodunun hemen ardından sırasıyla VEGF (0,8 ?g/kg) veya ADM (12 ?g/kg) intravenöz olarak uygulandı. Reperfüzyon dönemi bitiminde alt ekstremite iskelet kasından biyokimyasal ve histopatolojik incelemeler için örnekler alındı.Bulgular: IR grubundaki malondialdehid (MDA), superoksit dismutaz (SOD), nitrik oksit (NO) ve hipoksi ile indüklenen faktör 1 alfa (HIF 1 alfa) doku düzeyleri kontrol grubundaki düzeylere göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p < 0.05). IR+ADM grubundaki MDA, SOD, NO ve HIF 1 alfa doku düzeyleri IR grubundaki düzeylere göre anlamlı olarak düşüktü (p < 0.05). IR+VEGF grubundaki MDA ve NO doku düzeyleri IR grubundaki düzeylere göre anlamlı düşüktü (p < 0.05). Her bir gruba ait katalaz doku düzeyleri birbiri ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Histopatolojik olarak incelendiğinde; IR grubunda, nekrozun kasın santral bölgesinde perifere göre daha büyük olduğu, kapiller lümeninde kırmızı kan hücrelerinin olduğu, kas fibrillerinin küçüldüğü ve yuvarlaklaştığı ya da ovalleştiği görüldü. IR+ADM ve IR+VEGF gruplarında bu değişikliklerde istatistiksel olarak anlamlı azalma olduğu görüldü.Sonuç: Bu sonuçlar ADM ve VEGF'nin ratlarda iskelet kası iskemi-reperfüzyon hasarında koruyucu etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of vascular endothelial growth factor (VEGF) and adrenomedullin (ADM) in the model of lower extremity skeletal muscle ischemia reperfusion injury.Method: Thirty-six Wistar rats were randomized into six groups (n=6). Laparotomy was performed in all groups under general anesthesia. Nothing else was done in Group S (Sham). Ischemia reperfusion group (Group IR) underwent ischemia and reperfusion performed by Clamping and declamping of the infrarenal abdominal aorta for 120 minutes, respectively. Group VGEF and Group ADM received intravenous infusion of VEGF (0,8 ?g/kg ) or ADM (12 ?g /kg) respectively, without ischemia and reperfusion. Group IR+VEGF and Group IR+ADM received intravenous infusion of VEGF (0,8 ?g/kg ) or ADM (12 ?g /kg) respectively immediately after 2 hours period of ischemia. At the end of reperfusion period, skeletal muscle samples of lower extremity were taken from all groups for biochemical and histopathologic examinations.Results: Tissue levels of malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), nitric oxide (NO) and hypoxia inducible factor 1 alpha (HIF 1 alpha) were found to be significantly higher in Group IR than the levels in Group S (p < 0.05). Tissue levels of MDA, SOD, NO and HIF 1 alpha were significantly lower in Group IR+ADM when compared with the levels in Group IR (p < 0.05). In Group IR+VEGF, tissue levels of MDA and NO were significantly lower than the levels in Group IR (p < 0.05). No statistically significant difference was found in the tisue levels of catalase among the groups. In histopathologic examination, central muscular necrosis was found to be larger than the peripheral necrosis, red blood cells were found in the lumens of capillary vessels and atrophy and elliptical or round shape in muscle fibers in Group IR. In groups IR+ADM and IR+VEGF, statistically significant decreases were detected in these changes.Conclusion: These results indicate that ADM ve VEGF have protective effects on ischemia reperfusion injury in skeletal muscle in rats.