Deneysel diyabetli ratlarda likopen uygulamasının ACE aktivitesi üzerine etkisi
The effect of lycopene treatment on ACE activities in experimental diabetic rats
- Tez No: 303396
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, deneysel olarak diyabet meydana getirilen ratlarda, pro-enflamtuar ve antioksidan olarak koruyuculuğu bilinen likopen uygulanmasının, diyabete bağlı komplikasyonların saptanmasında önemli yeri olan ACE aktivitesi üzerine etkilerini ortaya koymak ve likopenin diyabet komplikasyonlarındaki olası rolünü araştırmak amacıyla planlandı. Diyabet oluşturmak için D ve DL grup ratlara 45 mg/kg tek doz streptozotosin (STZ) intraperitoneal (i.p) yoldan uygulandı. Kontrol grubuna ise aynı miktarda serum fizyolojik enjekte edildi. Kan şekerleri 270 mg/dl ve üzerinde olanlar diyabetik olarak kabul edilip çalışmaya dahil edildi. L ve DL grubundaki ratlara Likopen ayçiçeği yağında çözdürülerek 10 mg/kg/gün olarak uygulandı. Dört haftalık denemeden sonra toplanan kan örneklerinde ACE aktiviteleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, applied pro-enflamtuar and antioxidant known as lycopene was applied to the rats which are ingendered diabetes for experimental purposes and it is aimed to find out an important role in the detection of diabetes-related complications and to determine the effects of ACE activity in the possible role of lycopene diabetes complications. In order to realise diabetes in rats D and DL groups 45 mg / kg single dose streptozotocin (STZ) intraperitoneally (ip) route was performed. The same amount of saline was injected to the control group. Blood glucose rise 270 mg / dl and those with diabetes can be considered to be enrolled in the study. The rats in group L and DL, sunflower oil by dissolving 10 mg of lycopene / kg / day was administered. ACE activities were measured in blood samples collected after the four-week experiment.