Deneysel diyabet oluşturulan ratlarda likopen uygulamasının paraoksonaz aktivitesi üzerine etkisi
The effect of lycopene application on the paraoxonase activiy at the rats carrying out for the experimental diabetes
  1. Tez No: 303426
  2. Yazar: HATİCE KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL YUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Paraoksonaz (PON1) apolipoprotein AI içeren HDL alt grupları ile ilişkili kalsiyum bağımlı bir esterazdır. Bu çalışmada Diabetes Mellitus'ta PON aktivitesi ve likopenin PON aktivitesi ile diyabet üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla 7-8 haftalık 28 adet 200-250 g ağırlığında erkek rat kullanıldı. Denekler rastgele her biri yedi rattan oluşan; kontrol grubu , diyabet oluşturulup likopen verilmeyen grup , diyabet oluşturulup likopen verilen grup ve sadece likopen verilen grup olmak üzere dört gruba ayrıldı. Deneysel diyabet oluşturmak için 45 mg/kg düzeyinde streptozotosin intraperiteonal uygulandı. Likopen ayçiçeği yağında çözdürülerek 10 mg/kg/gün olarak uygulandı. 28 günlük deneme sürecinden sonra eter anestezi altında hayvanların kalplerinden vakumlu tüplere kan alındı ve bu kan örneklerinde Paraoksonaz Enzim aktivitesi ve %HbA1c düzeyleri tayin edildi.
Özet (Çeviri)
Paraoxonase (PON1) is a calcium-dependent esterase containing apolipoprotein AI associated with HDL sub-groups. In this study, the purpose is to determine PON activities on Diabetes Mellitus and Lycopene with Diabete itself. For this purpose, 7-8 weeks of 28 male rats weighing 200-250 g have been used. The subjects have been randomly divied into four groups as each of them consisting of seven rats; control group,diabetic group without lycopene, diabetic group with lycopene and the group which is given only lycopene. The 45 mg / kg of streptozotocin intraperiteonal has been applied to make experimental diabetes. Lycopene has also been applied by melting in the oil of sunflower for 10 mg/ kg/day. After the 28-day trial process, blood has drawn from the hearts of the animals to the vacuum tubes under the ether anesthesia. Paraoxonase Enzyme activity and %HbA1c levels have been placed in these blood samples. It is determined that HbA1c is the highest point in the diabetic group (p< 0,005) and the value in the group with diabete + lycopene is so close to the control point. It is seemed that value including to the other group which is applied just lycopene has increased to the control point. It is confirmed that there is a statistically huge difference (p< 0,05) between the Paraoxonase activity of diabetic group and the other three groups beside with the values of the activities are low according to the other groups. It is noticed that there is not an important difference between both control group and lycopene group in the PON activity of the diabete + lycopene. The low PON1 activity indicates an increase of the oxidative damage on DM. Consequently, It is found that there is an significant connection between the values resulted from the Diabetes Mellitus, the activity PON and lycopene application.