Deneysel diyabet oluşturulan ratlarda likopen uygulamasının lipoprotein, paraoksonaz ve sitokinler üzerine etkisi
The effects of lycopene on lipoprotein, paraoxonase, cytokine in experimental diabetic rats
- Tez No: 329224
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL YUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çiftçi Yegin S. Deneysel Diyabet Oluşturulan Ratlarda Likopen Uygulamasının Lipoprotein, Paraoksonaz ve Sitokinler Üzerine Etkisi.Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, DoktoraTezi, Van, 2012. Bu araştırma,deneysel diyabet oluşturularak diyabetin tanı ve tedavisinde kullanılması öngörülen lipoprotein, paraoksonaz ve sitokinler üzerine likopen uygulamasının etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada 7-8 haftalık, 250-300 gr ağırlıkları arasında 28 adet erkek Wistar-Albino rat kullanıldı ve rastgele her biri 7 rattan oluşan kontrol grubu, diyabet grubu, diyabet-likopen grubu ve likopen grubu olmak üzere dört gruba ayrıldı. Deneysel diyabet oluşturmak için 45 mg/kg düzeyinde soğuk sitrat tamponunda çözdürülmüş streptozotosin (STZ) intraperitonel yolla uygulandı. Likopen ise mısır özü yağında çözdürülerek 10 mg/kg/gün olarak likopen ve diyabet oluşturulmuş diyabet-likopen grubuna gavaj ile ağız yoluyla uygulandı. 1 aylık deneme süresi sonrasında eter anestezi altında ratların kalplerinden jelli tüplere kan örnekleri alındı. Alınan kan örnekleri santrifüj edilerek serum elde edildi. Serum örneklerinden HbA1c, Paraoksonaz aktivitesi, lipoprotein düzeyleri ve sitokinler tayin edildi. Analiz sonuçlarına göre, HbA1c düzeyi kontrol grubuna göre diyabet grubunda en yüksek seviyeye ulaşırken, diyabet-likopen grubunda kontrole yakın, likopen grubunda ise kontrolden biraz daha yüksek olduğu tespit edildi (P0,05).
Özet (Çeviri)
The Effects of Lycopene on Lipoprotein, Paraoxonase, Cytokine in Experimental Diabetic Rats,Yuzuncu Yıl University, Institute of Health Sciences, Ph.D Thesis in Department of Biochemistry, Van, 2012.This study was conducted with the purpose of researching the effect of lycopene application on lipoprotein, paraoxonase and cytokine that are projected to be used in the diagnosis and treatment of diabetes by making an experimental diabetes. In this study, 28 male Wistar-Albino rats that are 7-8 weeks with 250-300 gr. weights were used and they were randomly seperated into four groups each consisting of 7 rats: a control group, a diabetes group, a diabetes-lycopene group and a lycopene group. To make up an experimental diabetes, the streptozocin intraperitoneal (STZ) solved in the cold citrate tampon at the 45 mg/kg level was applied. Lycopene, solved in the corn oil, was applied orally with gavage to the diabetes-lycopene group as 10 mg/kg/day. At the end of one month trial period, under ether anaesthesia with jelly tubes blood samples were taken from rats? hearts. The blood samples were centrifuged and serum was obtained. From the serum samples, HbA1c, paraoxonase activity, lipoprotein levels and cytokines were determined. According to the analysis results, HbA1c level in the diabetes group was the highest with regard to the control group, in the diabetes-lycopene group it was close to the control group, in the lycopene group it was detected that the result was a little higher than control group (p0,05).