Multinomiyal logistik regresyon analizi ve uygulaması
Multinomial logistic regression analysis and its application
- Tez No: 303401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDDIK KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, İstatistik, Biostatistics, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Multinomiyal logistik regresyon modelinde cevap değişkeni (bağımlı değişken) üç veya daha fazla hallidir. Multinomiyal logistik regresyon analizi, cevap değişkeninin üç veya daha fazla kategori içerdiği durumlarda; bu değişken ile açıklayıcı değişkenler (bağımsız değişkenler) arasındaki ilişkiyi belirlemede kullanılan yöntemlerden birisidir. Multinomiyal logistik regresyon analizi yönteminde cevap değişkeninin herhangi bir kategorisi, referans kategori olarak alınır ve diğer kategoriler bu referans kategoriye göre analiz edilir. Bu çalışmada, ?Multinomiyal Logistik Regresyon Analizi? tanıtılmış ve bir uygulama yapılmıştır. Uygulamada travma değişkeni, [Travma yok (0), Cinsel travma (1), Fiziksel travma (2), Cinsel+Fiziksel travma (3)] 4 kategorili olarak kodlanmış ve bu değişken üzerine diğer değişkenlerin etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In multinomial logistic regression model, dependent variable has three or more category. Multinomial logistic regression analysis is one of the analysis techniques which is used to examine relationships between independent and dependent variables when dependent variable including three or more category. In multinomial logistic regression analysis, any category of dependent variable is considered as reference category and other categories are analyzed with respect to this category. In this study ?Multinomial Logistic Regression Analysis? was introduced and done an application. In the application trauma variable was considered as 4 categories [no abused (0), sexual abused (1), physical abused (2), sexual+physical abused 3)] and effects of other variables on trauma were examined.