Zorlamalı tüy dökümü uygulanan yumurtacı tavukların kan ve dokularında bazı biyokimyasal parametrelerin incelenmesi
Investigation on some biochemical parameters in blood and tissue of the forced molt laying hens.
- Tez No: 303405
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT MERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Apaydın B, Zorlamalı tüy dökümü uygulanan yumurtacı tavukların kan ve dokularında bazı biyokimyasal parametrelerin incelenmesi Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya Anabilim Dalı Doktora Tezi, Van, 2009. Tüy dökümü, yumurta veriminin ekonomik düzeyin altına düştüğü dönemde bir takım çevresel değişikliklerin yapılması suretiyle hayvanlara tüy döktürülmesi ve yumurta üretiminin durdurulmasıdır. Bu çalışmada ticari yumurta üretim çiftliğinde yetiştirilen Hy-Line W36 yumurtacı ırkı 90 haftalık 36 adet tavuk araştırma materyali olarak seçilip numaralandırılarak kafeslere konuldu. Bunlardan rastgele seçilen 8 tavuk tartılıp kontrol grubu (K) olarak bir kafese konuldu, diğerlerinin hepsine (28 tavuk) tüy dökümü programı uygulanmak üzere yine tartılıp kafeslere yerleştirildi. Kontrol grubu tavuklar hemen, 8 tavuk ise 8 günlük program sonunda kesildi tüy dökümü sırası aç grup (TSA) olarak belirlendi. Geri kalan 20 hayvan, 37 günlük besleme sonucunda yumurta randımanı pike ulaşınca (% 80) tartılıp kesildi ve tüy dökümü sonrası grubu olarak (TS) kabul edildi. Kesilen tavuklardan alınan kanda MDA, GSH, katalaz, glukoz, T3, T4, Ca, P, albumin, globulin, total protein, vitamin C düzeyleri; karaciğer ve tiroid dokularında MDA, GSH düzeyleri tespit edildi, ovaryum ve tiroid bezi dokularındaki histopatolojik değişiklikler incelendi. Canlı ağırlık, tiroid uzunluğu ve ağırlığı ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Apaydın B, Investigation on some biochemical parameters in blood and tissue of the forced molt laying hens. Yüzüncü Yıl University, Health Science Institute, Department of Biochemistry Ph. D Thesis, Van 2009. When the egg production decreased below the economical levels molting is done to laying hens by changing environmental conditions stopping egg production and losing feathes. In this study, 90 weeks old 36 HyLine W36 strain laying hens were chosen as research materials, all were numbered and placed in cages. Randomly selected eight of these chicken was placed a cage as control (K), the other 28 chicken were used for the forced molting program. All hens were weighted. Hens in control groups were slaughtered before the molting program begins, other 8 laying hens were slaughters at the end of molting program named as TSA. The rest of 20 hens were fed for 37 days, weighted and slaughtered when they reached to maximum egg production (80%) as TS. The blood levels of MDA, GSH, catalase, glucose, Ca, P, albumin, globulin, total protein, T3, T4, vitamin C, thyroid and liver tissue levels of MDA and GSH were determined. Histopathological changes of ovarium and thyroid glands were examined. The live body weights, thyroid length and weights were also recorded.