Iğdır ili ilköğretim okullarında öğrenim gören öğrencilerde baş bitinin yayılışı
The distribution of head louse in the students of primary schools in Iğdır
- Tez No: 303408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP TAŞ CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, Pediculus capitis'in prevalansının saptanması amacıyla Iğdır'da 2010 Yılı Nisan ve Mayıs aylarında dört ilköğretim okulunda yürütüldü. Çalışma, yaşları 6?15 arasında değişen 1116'sı kız, 1106'sı erkek olmak üzere toplam 2222 öğrenci üzerinde yürütüldü. Öğrencilerin özellikle ense ve başlarının arkası olmak üzere, saçları bitin erişkin, nimf ve yumurtaları yönünden incelendi. Muayene edilen öğrencilerden alınan örnekler, içerisinde %70'lik etil alkol bulunan küçük şişelere alınarak, incelenmek üzere Iğdır Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuarına getirildi. Her bir öğrenciye bazı soruları içeren anket formu dağıtıldı ve bir gün sonra toplandı. Muayene edilen kız öğrencilerin 256'sında (%22.9), erkek öğrencilerin 35'inde (%3.2) olmak üzere, öğrencilerin toplam 291'inde (%13.1) parazitin yumurta, nymph ya da erişkin formlarına rastlandı. Daha sonra öğrencilerde saptanan bit infestasyonu ile anket formları birlikte değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to detect prevalence of Pediculus capitis in four Primary Schools in Iğdır in April and May, 2010. The study was performed on 2222 students (aging 7-15 years old), 1116 female and 1106 male. The whole hair of the students, especially from the neck and back of head, were examined for egg, nymph and imago ofP. capitis. The samples taken from the students were put in the small bottles containing 70% ethyl alcohol and brought to the Medical Laboratory of the Health Services Vocational School of Iğdır University for the examination. A survey form containing some questions was distributed to the all students, and the forms were collected one day later. The imago, nymph or eggs of the parasite were encountered in 256 (22.9%) of females and in 35 (3.2%) of males, in 291 (13.1%) of all students. Then, the infestation results of head louse detected students were evaluated together with the survey forms.