Bekâr, evli hiç doğum yapmamış bayanlardan on doğum yapan bayanlara kadar ekokardiyografik ölçümlerle kalp morfometrisindeki değişikliklerin araştırılması
Investigation of morphometric changes in hearts of women who were single and from married who gave no birth to ten by echocardiography measurement
  1. Tez No: 303409
  2. Yazar: CANAN BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER SOYGÜDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma ekokardiyografik ölçümler vasıtasıyla bekâr, evli hiç doğum yapmayan, bir veya birden fazla doğum yapan kadınların kalplerindeki morfometrik değerler arasında istatistiksel bir fark bulunup bulunmadığının araştırılması amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmada ölçümleri alınan 203 denek Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne tanı ve tedavi amacıyla başvuran, yaşları 15-86 arası değişen, aynı şikâyetlerle gelen bekâr, evli hiç doğum yapmayan, bir ile altı arası doğum yapan kadınlar arasından seçildi. 40 denek ise Sağlık Bakanlığı Van Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne tanı ve tedavi amacıyla başvuran, yaşları 43-80 arası değişen, diğer hastanedeki benzer şikâyetlerle gelen, yedi ile on arası doğum yapan kadınlar arasından seçildi. Deneklerden sol ventrikül diastol sonu çapı, sol ventrikül sistol sonu çapı, interventriküler septum, posterior duvar, ejeksiyon fraksiyonu, sol atriyum boyutları (antero-posterior, medio-lateral, apiko-bazal), sağ atriyum boyutları, aort kök genişliği ve sinüs valsalva hizası ölçümleri ekokardiyografi cihazı kullanılarak alındı. Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Vivid-3 Image Point ekokardiyografi cihazı ve 1,7 MHz transduser, Sağlık Bakanlığı Van Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ise Philips hd11xe ekokardiyografi cihazı ve 2,25 MHz transduser kullanılarak iki boyutlu (2D) ve M-mode görüntüler alınarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate whether there are statistical differences between the morphometric values of women who were single and from married who gave no birth to ten by means of echocardiography measurements. Measurements of the study obtained from 203 subjects who were admitted to Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital for diagnosis and treatment, ranging from ages 15-86 and with the same complaints, was chosen from among women who were from the single and married who has no birth to six. 40 subjects admitted to The Ministry of Health Training and Research Hospital in Van for diagnosis and treatments, ranging from 43-80 years of age, similar complaints from other hospital, were chosen from among women who gave birth to seven to ten. The diastolic diameter of left ventricular end, systolic diameter of left ventricular end, interventricular septum, posterior wall, ejection fraction, left atrial dimensions (anterior-posterior, medio-lateral, apiko-basal), right atrial size, aortic root size and alignment of sinus of valsalva measurements were taken using the echocardiography device. Vivid Image Point-3 and 1.7 MHz transducer imaging echocardiography device in Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital, Philips hd11xe dimensional (2D) and 2.25 MHz transducer echocardiography device in the Ministry of Health Training and Research Hospital in Van were used to take M-mode images.