Yerli ördek (Anas platyrhynchase) ve kaz'ın (Anser anser)alt solunum yolları ve akciğerlerinde bulunan mast hücrelerinin dağılımı ve heterojenitesi üzerine morfolojik ve histometrik araştırmalar
Morflogical and histometric studies on mast cell distribution and heterogeneitiy,present in the lower respiratory tract and in the lung of local duck (Anas platyrhynchase) and goose (Anser anser)
- Tez No: 303423
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT YÖRÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma ördek ve kazlarda alt solunum yolları ve akciğerde bulunan mast hücrelerinin dağılımı ve heterojenitesini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmada 6 adet kaz ve 6 adet ördek kullanıldı. Kanatlı hayvanların solunum sisteminde bulunan trakeya, syrinks, bronş ve akciğerden uygun büyüklükte parçalar alındı. BLA (Basic Kurşun Asetat - Mota), Carnoy, IFAA (Izotonik Formaldehit Asetik Asit)'da tespit edildikten sonra rutin doku takibi yapılarak paraplast ile bloklandı. 6-7 µm kalınlığında alınan kesitler % 0,5'lik toluidine blue ve alcian blue-safranin O kombine boyalarında boyandılar. Toluidine blue ile boyanan kesitlerde 40'lık objektifte 1mm²'lik alandaki mast hücre sayıları belirlendi. Her iki hayvan türünde de tespitlere göre değişmekle beraber incelenen organlardan akciğerde en fazla sayıda mast hücresine rastlandı. Sayısal veriler için en uygun tespitin IFAA olduğu, granül yapısını belirlemek için de en uygun tespitin BLA olduğu saptandı. Alcian blue- safranin O boyamasında ise kazlarda trakeya, syrinks, bronş ve akciğerde SO (+), AB (+) ve miks granüllü mast hücrelerine rastlanırken, ördeklerde trakeyada AB (+) hücreler, syrinks, bronş ve akciğerde de AB (+), SO (+), miks özellikte mast hücreleri görüldü..
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine mast cell distribution and heterogenity present in the lower respiratory tract and in the lung of duck and goose. In this study, 6 ducks and 6 goose were used. Sufficient amount of tissue pieces from trachea, syrinks, bronches and lungs were taken from the choosen poultries. The samples were fixed in BLA (Basic Lead Acetate - Mota), Carnoy, IFAA (Isotonic Formaldehyde Acetic Acid), then, after routin tissue follow up, the samples were blocked with paraplast. Obtained sections (6-7µm) were stained with 0.5 % toluidine blue and alcian blue ? safranin O. Sections stained with toloudine blue were examined under microscope (40 objective) and the number of mast cell in 1 mm2 were determined. In both animal species; number of mast cells were changable according to fixation technique, with the highest number in lung samples. For numerical results; the most appropriate fixation technique was IFAA and BLA respectively. In alcian blue ? safranin O staining in trachea, syrinks bronches and lungs of geese, mast cells with SO (+), AB (+) and mix granules were obserwed. On the other hand; with the same staining in ducks; AB (+) cells in trachea, AB (+), SO (+) and mix charecteristic mast cells in syrinks, bronch and lungs, were obserwed.