Yerli ördeklerde tükürük bezlerinin histolojik yapısı üzerine araştırmalar
Studies on the histological structure of salivary glands of domestic ducks
  1. Tez No: 340712
  2. Yazar: EMRE BİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Yerli Ördeklerde (Anas Platyrhynchase) Tükürük Bezlerinin Histolojik Yapısı Üzerine Araştırmalar, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2013. Bu araştırma, evcil ördeklerin tükürük bezlerinin histolojik ve histokimyasal özelliklerinin ortaya konması amacıyla planlandı. Araştırmada 6 adet yetişkin yerli ördek kullanıldı. Dekapite edilen ördeklerden dil, gl. maksillaris, gll. mandibularis, gll. palatinae, gll. sphenoptergoidea ve gll. cricoarytenoidea'dan uygun büyüklüklerde doku örnekleri alındı. Örnekler tamponlu formaldehitte tespit edildikten sonra doku takipleri yapılarak paraplastta bloklandı. 6 ?m kalınlığında alınan kesitlere Mallory üçlü boyaması, periodic acide Schiff (PAS) ve alcian blue - periodic acide-Schiff (AB-PAS) boyamaları yapıldı. Mallory üçlü boyaması ile boyanan kesitlerde tükürük bezlerinin tubuler, tubuloalveoler veya asiner yapılara sahip oldukları tespit edildi. PAS ve AB-PAS boyamasında, ördek tükürük bezlerin salgı epitel hücrelerinde ve salgı ürünlerinde PAS (+) ve AB (+) reaksiyonlar tespit edilirken, mandibular bezlerde AB-PAS boyamasında PAS (+) hücreye rastlanamadı. Buna ilaveten, gll. cricoartytenoidea'da AB-PAS boyamasında AB (+) hücre sayısı daha fazla olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Studies on the Histological Structure of Salivary Glands of Domestic Ducks (Anas platyrhynchas), University of Yuzuncu Yıl Health Sciences Institute, Master Thesis in Department of Histology and Embryology, Van, 2013. This study was carried out to determine salivary glands histological and histochemical properties at the domestic ducks. In the study, 6 adult ducks were used. Having been sacrified by decapitation, the ducks? tongue, gl. maxillaris, gll. mandibularis, gll. palatinae, gll. sphenoptergoidea, and gll. cricoarytenoidea tissue samples were taken. Following fixation of the samples with the buffered formaldehyde solution they were processed and blocked with paraplast. Sections (6 ?m) were stained with Mallory triple, periodic acide Schiff (PAS) and alcian blue/periodic acide Schiff (AB-PAS). Sections stained mallory triple were determined to tubular, tubuloalveolar or aciner structure in the salivary glands. PAS and AB-PAS staining methods, salivary glands, secretory epithelial cells and secretory products, PAS (+) and AB (+) reactions were detected, however, AB-PAS staining of the mandibular glands PAS (+) cells were not observed. In addition, in AB-PAS staining method AB (+) cells were observed more numbers at the gll. cricoartytenoidea