Van ili ve bazı ilçelerinde koyunlarda fasciola hepatica'nın seroprevalansı
Seroprevalense of fasciola hepatica in sheep in the province of van and some districts
  1. Tez No: 303427
  2. Yazar: VURAL DENİZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE BİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Denizhan V, Van ili ve bazı ilçelerinde koyunlarda Fasciola hepatica'nın seroprevalansı, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Parazitoloji Anabilim Dalı, Doktora Tezi, Van, 2010. Bu çalışma, Van merkez ile Özalp, Saray, Gevaş ve Gürpınar ilçelerinde koyunlarda Fasciola hepatica tarafından oluşturulan fasciolosis'in yayılışını tespit etmek amacıyla Ocak 2009-Aralık 2009 tarihleri arasında 6 yaş grubu 71 olmak üzere toplam 352 koyun üzerinde yürütülmüştür. Alınan her dışkı ve kan örneği, Benedek sedimentasyon ve antikor ELISA yöntemleri ile sırasıyla parazitin yumurtaları ve spesifik antikorlar yönünden incelenmiştir. Örnek alınan koyunların bulunduğu bölge, numune alma tarihi, hayvanların yaşı ve cinsiyeti kaydedilmiştir. Araştırma bölgelerinde koyunlarda Fasciola hepatica'nın dışkı bakısına göre prevalansı %15,63, seroprevalansı ise %49,43 olarak saptanmıştır. Enfekte hayvanlarda Benedek sedimentasyon ile dışkıda Fasciola hepatica'nın yumurtaları bulunmuştur. Fasciolosis seroprevalansı en yüksek (% 83,09) >6 yaş grubunda görülmüş, bunu %46,19 ile 2-6 yaş grubu ve %36,32 ile 0,05). Fakat yerleşim yerlerinin kendi aralarında biribirlerine kıyaslandığında istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (Z>1,645).
Özet (Çeviri)
Denizhan V, Seroprevalense of Fasciola hepatica in sheep in the province of Van and some districts Yüzüncü Yıl University, Institute of Health Sciences, Department of Parasitology, Doctoral Thesis, Van, 2010. This study was carried out to determine the prevalence of fasciolosis caused by Fasciola hepatica in sheep in the centre of Van and its districs Özalp, Saray Gevaş and Gürpınar between January 2009 and December 2009. Feces and blood samples were taken from the 352 sheep 110 of which is below the age of 2, 171 is between 2-6 and 71 is above the age of 6. All feces and blood samples were examined in the point of the eggs of parasite in feces and specific antibodies, respectively by Benedek sedimentation and antibody ELISA techniques. The origin of sheep, date of sample collection, age and sex of the sheep were recorded. In the research areas, the coprological prevalence and seroprevalence of fasciolosis in sheep were determined as 15,63 % and 49,43%, respectively. In the infected sheep, Benedek sendimentation and in their eggs Fasciola hepatica were found. The highest prevalence of Fasciolosis seroprevalence was observed among the sheep above age of 6 (83,9 %) and followed by 2-6 age group (46,19%) and 0,05), but when the areas were compared with each other one by one, the differences were vice versa (Z>1,645).