Dijital ebeveynlik tutumunun çocukların dijital ekran maruziyeti ve sosyal-davranışsal sonuçlarına etkisi
The impact of digital parenting attitudes on children'sdigital screen exposure and social-behavioral outcomes
- Tez No: 956694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ÇİMKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, dijital ebeveynlik tutumlarının çocukların dijital ekran maruziyeti ve sosyal-davranışsal gelişimleri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Evreni, Yozgat ili Boğazlıyan ilçesindeki üç aile sağlığı merkezine kayıtlı 3-6 yaş arası çocukların ebeveynleri oluşturmuştur. Örneklem, gönüllülük esasına göre belirlenen 274 ebeveyn ile tamamlanmıştır. Veriler Ocak-Haziran 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplamak amacıyla“Çocuk-Aile Tanıtım Formu”,“Çocuk Ekran Maruziyeti Belirleme Anketi”,“Çocuk Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme Ölçeği”ve“Teknoloji Kullanımında Ebeveyn Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 25.0 programında yapılmış, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar için t-testi, tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of digital parenting attitudes on children's digital screen exposure and their social-behavioral development. The research was carried out using a descriptive and relational survey model. The population consisted of parents of children aged 3–6 years registered at three family health centers in Boğazlıyan district, Yozgat province. The sample was completed with 274 parents who participated voluntarily. Data were collected between January and June 2024. The data collection tools included the“Child-Family Information Form,”the“Child Screen Exposure Assessment Questionnaire,”the“Child Social Competence and Behavior Evaluation Scale,”and the“Parental Attitude Scale on Technology Use.”Statistical analyses were conducted using SPSS 25.0.