İşlevsel asimetri ve IQ ile kısa süreli ve uzun süreli bellek arasındaki ilişki: Yakın geçmiş ve uzak geçmiş belleği
The relationship between the functional asymmetry, IQ and short, long term memory: Recently memory and far-past memory
- Tez No: 303445
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YETKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
İşlevsel Asimetri ve IQ ile Kısa Süreli Bellek ve Uzun Süreli Bellek Arasındaki İlişki: Yakın Geçmiş ve Uzak Geçmiş Belleği. Öztürk N. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2011.Bu çalışma, Yüzüncü Yıl Üniversitesinin farklı fakültelerinde okuyan erkek (n1=150) ve kız (n2=150) öğrencilerinden oluşan (n=300) gönüllü denekler üzerinde yapıldı. Sağlak ve solak deneklerde IQ ve değişik bellek özellikleri araştırıldı. Çalışmaya katılanların IQ seviyeleri, ?Cattell's Culture Fair Intelligence Test? yardımıyla ölçüldü. Kısa süreli görsel bellek farklılıklarının belirlenmesi için 15'er sözcükten oluşan iki liste sırasıyla bir perde üzerine yansıtıldı ve deneklere izlemeleri için 30 sn süre verildi, 40 sn içerisinde anımsayabildikleri sözcükleri yazmaları istendi. Lateralizasyon derecelerinin belirlenmesi için, Edinburg Handedness Inventory (EHI) ve Yetkin Laterality Questionnaire (YLQ)'den oluşan bileşik bir anket kullanıldı. Sonuçlar Geswind Skorları ile değerlendirildi. Deneklere ayrıca 10'ar sorudan oluşan Uzak Geçmiş Bellek (UGB) ve Yakın Geçmiş Bellek (YGB) soruları soruldu. Bu sorular için deneklere 5 dk. süre verildi. Böylece Yakın Geçmiş Bellek (YGB) ile Uzak Geçmiş Bellek (UGB) arasındaki ilişki değerlendirildi. Deneklerden elde edilen veriler, değişkenler açısından cinsiyet farklılıklarına ve el tercihlerine göre değerlendirildiğinde; Kadınların ve erkeklerin, Uzak Geçmiş Bellek (UGB), Kısa Süreli Bellek (KSB), Sözel Bellek Koş Sözcüğü (SBKS), Harf Dizisi (HD), Sayı Dizisi (SD), Kısaltma Sözcükler (KS), Lateralizasyon Q1 değeri (Lat. Q1), Lateralizasyon Q2 değeri (Lat. Q2), Test Yüzdesi (TY), IQ Puanı (IQP) değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The relationship Between the Functional Asymmetry, IQ and Short, Long Term Memory: Recently Memory and Far-Past Memory. Öztürk N. Yüzüncü Yıl University, Health Sciences Institute, Department of Phsiology, Master's thesis, Van, 2011.This was study performed on volunteer students (150 male, 150 female) from different faculties of Yüzüncü Yıl University. IQ levels of volunteer were assesed by ?Cattell?s Culture Fair Intelligence Test?. Moreover, for the level of short-time visual memory, respectively two lists which include 15 words were projected on the screen and the subjects were watched the first for 30 second and we wanted the subjects to write the remembered words, in 40 second. To find out Lateralization degrees, Edinburg Handedness Inventory (EHI, 10 questions) and Yetkin Laterality Questionnaire (YLQ, 10 questions) tests were used. The results were assessed with Geswind scores. In addition, long-term memory (LTM) and short-term memory questions (10 questions) were asked to the subjects. Five minute time was given to subjects for answers. Thus, the relationship between the Long Term Memory (LTM) and Short term memory (STM) has been assessed. When collected data from the subjects were also assessed according to the sexual differences and hand preference; No statistically significant difference was found between Values of male and females Long-Term Memories (LTM), Short-Term Memories (STM), Verbal Memories (VM), Letter?Row (LR), Number-Row (NR), Shortened Words (SW) and IQ Points (IQP) (P>0.05).