Gebe sıçanlara uygulanan prostaglandin sentez inhibitörü diklofenak sodyumun postnatal ovaryum morfometrisine etkilerinin stereolojik yöntemlerle araştırılması
Inhibitör of prostaglandinsynthesis in pregnant rats administered diclofenacsodium stereologicalmethods to invectigate the efects of postnatal ovarian morphometry
- Tez No: 303446
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN RAĞBETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kaptan Parıltı E, Gebe sıçanlara uygulanan prostaglandin sentez inhibitörü diklofenak sodyumun postnatal ovaryum morfometrisine etkilerinin stereolojik yöntemlerle araştırılması. Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıp Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2011.Diklofenak sodyum, analjezik, antiinflamatuar ve antipiretik etkili bir ilaçtır. Gebelikte kullanılması halinde plasental bariyeri aşarak fötüsü etkilemekte ve gebelik süresinin uzamasına neden olmaktadır. Ovaryumlar dişi üreme hücresini (ovum) ve dişi üreme sistemi hormonlarını salgılayan organdır. Çalışmamızın amacı gebe sıçanlara uygulanan diklofenak sodyumun doğum sonrası 20 haftalık yavruların ovaryum morfometrisi üzerine etkilerinin stereolojik yöntemlerle araştırılmasıdır. . İlk olarak, bir gece boyunca sıçanlar çiftleşmeye bırakıldı. Çiftleşmenin ertesi günü vaginal plak gözlenen dişi sıçanlar, gebeliğin sıfırıncı günü olarak kabul edildi. Hayvanlar normal ışık ve karanlık siklusu ile 21±2 ºC normal diyetle takibe alındı. Denek ve kontrol grubuna enjeksiyon gebeliğin beşinci gününde başlandı, 15gün süreyle hergün 1mg/kg diklofenak sodyum ve serum fizyolojik olmak üzere uygulandı. Postnatal 28. günde (3-4 hafta arası) yavruların erkek ve dişileri ayrılarak farklı kafese alındı. Çalışmamızda denek, sham ve kontrol gruplarında 6' şar adet Wistar albino cinsi olmak üzere toplam 18 adet sıçan kullanılmıştır. Gruplar 20 haftalık olunca derin anestezi altında perfüzyona alınarak sağ ovaryumları çıkarıldı ve rutin histolojik takip metodlarından sonra parafine gömüldü. Dokulardan belirli aralıklarla 5 mikron kalınlığında kesitler alındı. İlk kesit rastgele seçildi, her 40. kesit çifti alındı. Kesitler, Masson trikrom ile boyandı ve Cavalieri prensibinin modifiye metodu kullanıldı. Total doku hacimleri noktalı alan ölçüm cetveli ile ölçüldü. Stereolojik inceleme sonucu, gebelikte uygulanan diklofenak sodyumun postnatal 20 haftalık denek ve sham grubu ile karşılaştırıldığında, kontrol grubu total doku hacimlerinin arttığı gözlendi. Değerler istatistiki açıdan anlamlı bulundu (P0.05).
Özet (Çeviri)
Kaptan Parıltı E, Inhibitor of prostaglandin synthesis in pregnant rats administered diclofenac sodium stereological methods to investigate the effects of postnatal ovarian morphometry. Yuzuncu Yil University, Instutite of Health Sciences, Master Thesis in Department of Medical Histology and Embryology, Van, 2011.The diclofenac sodium is analgesic, antiinflammatuary and antipuretic a drug. During pregnancy, diclofenac sodium extends the pregnancy and the birth and since it can cross the placenta barrier it affects the fetus overies secrets the female reproductive cell(ovum) and the hormones of female reproductive system. The aim of our study was to investigate the effects of prenatally applied diclofenac sodium on the morphometry of the 20 week young overies by stereological methods. First, the rats wre left overnight to mate. The next day when vaginal plaques were observed was considered as the day `0? of the pregnancy. Animals were kept in a room with normal light and dark cycles (21±2ºC) and fed with normal diet. The injections in the control (SF) and the experimenatal group (1cc; 1mg/kg) were started on the fifty day of pregnancy and applied for 15 days. On the postnatal 28th day (between 3-4 weeks) the male and female offsping were separated into different cages. In our study, 18 female Wistar albino rats were used in the experimental, sham and control groups each having 6 rats. When the animals are 20 weeks young they were perfused under deep anesthesia and the ovarium in to and embedded in parafin after routine histological procedures. Tissue sections of about 5 microns thick were taken at regular intervals. The first section was chosen at random and every 40th section pairs were taken. Sections were stained with masson trichrome. Modified method of Cavalieri?s principle was used for stereological analysis. total tissue volumes were measured with pointed field scale. When the subjects exposed to diklofenac sodium during pregnancy were compared with control group at 20 weeks postpartum, there was signiticant differences regading total tissue volüme and there were no signiticant differences regading number of primordial follicles with stereological analysis (P>0.05).