Güney Kore'nin ihracata yönelik kalkınma stratejisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 30345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY NÜVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Güney Kore'nin ekonomik açıdan ulaştığı hızlı kalkınma, dünya ülkelerinde merakla ve ilgiyle izlenmektedir. Kısa bir sürede, fakir bir tarım toplumu olmaktan kurtularak sanayileşmiş bir toplum özelliğine kavuşmuştur. Öyle görülüyor ki; Güney Kore'ye ait göstergeler, makroekonomik gelişme trendleri, ülkenin 2000'li yıllara kadar gelişmiş ülkeler kategorisinde yerini alacağım açıkça göstermektedir. İhracata yönelik kalkınma stratejisi, Güney Kore'de kendine özgü gelenekleri ve yönetim yapısıyla mükemmel bir şekilde özdeşleştirilerek uygulanmış ve çok başarılı olmuştur. Buna rağmen, uygulama esnasında çeşitli toplumsal sorunlarla karşılaşan Güney Kore, bu sorunlarıyla mücadele ederek, kısa zamanda çözecek güce ve toplumsal yapıya sahiptir. Diğer gelişme yolundaki ülkeler açısından, Güney Kore'nin ihracata yönelik kalkınma stratejisini aynen örnek alınması değil, önyargısız bir şekilde incelenmesi ve değerlendirilmesinin son derece yararlı sonuçlar vereceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY South Korea's rapid economic development has been of observed with anxiety by other nations. In a short period of time, South Korea, known as a poor agricultural society, has become an industrialized nation by leaving out his underdeveloped specialities. It seems from the macroeconomic development trends that by the year 2000 South Korea will have taken its place in the category of developed nations. A well programed development strategy aimed exporting has been applied excellently by combining the country's customs and administrative structure and it's managed to become a successful programme. Applying such a strategy created various social problems. However South Korea has enough strenght to overcome these problems. From the point of view of the other developing countries, South Korea's developing strategy should not be choosen as a model. Rather, it will be very useful for these countries to examine and evaluate South Korea's development strategy unbiasedly.